Amazon Prime’ın önlemeyen yükselişi

0

Amazon’un müşterilerine özel indirimler, müzik ve TV yayınları, hava kargosu gibi imkanlar sunduğu Prime servisindeki hızlı büyüme, rakiplerini kıskandırırken Amazon’u da ABD’nin ve dünyanın en büyük şirketi olma yolunda hızla ilerletiyor.

Araştırma şirketi Morningstar’ın çalışmasına göre, 2016 sonunda ABD’de 66 milyon haneye ulaşan Amazon Prime üyeliği, bugün 79 milyon haneye ulaşmış durumda. Bu rakam, ABD’de çok popüler olan kablo TV servislerinin yakında tahtını Amazon Prime’a bırakacağını da işaret ediyor.

ABD’de 95 milyon hane kablo TV aboneliği üzerinden TV izlerken, TV yayınlarının yanında alışveriş indirimleri, müzik yayını ve çeşitli öncelikler sunan Amazon Prime kablo TV’yi geçmeye çok yakın görünüyor.

Prime abonelerinin avantajları neler?

Prime aboneleri kablo TV’ye alternatif olarak sadece TV hizmeti almak istediklerinde aylık 8.99 dolar ücret ödüyor. Bu ücret karşılığında istedikleri yer yerde HD TV yayınları, diziler ve filmler izleme imkanına kavuşuyorlar. Kablo TV aboneleri ise sadece evlerinde TV izleyebiliyorlar. Öte yandan Prime aboneleri 1 dolar daha fazla ödediklerinde, alışveriş indirimleri, hava kargo ile teslimat, çekilişler, müzik servisi, farklı kuruluşlarda öncelikler gibi imkanlara da kavuşuyorlar. Böylece Amazon, ABD halkının yumuşak karnı olan TV izleme alışkanlığı üzerinden insanları Amazon’un e-ticaret servislerini de kullanmaya da yönlendiriyor ve kasasında biriken dolarları katlayarak büyütüyor.

Amazon tekel mi olacak?

Öte yandan kablo TV üzerindeki yasal limitler henüz online servislere uygulanmıyor. ABD’de bir kablo şirketinin, kablo TV pazarının %30’undan fazlasına sahip olması yasak. Bu sayede uzun yıllar boyunca tekelleşmenin önüne geçmiş olan ABD yönetiminin, hızla yaygınlaşan online alışveriş, online servisler gibi konularda da anti tekel uygulamalarını hayata geçirmesi uzak görünmüyor.

Ancak teknoloji henüz çok yeniyken ve Amazon Prime’ın alternatifi yokken, bu alanda bir pazar sınırlaması getirmek mümkün olmuyor. ABD yönetimi yine de Amazon’un Prime servisini, hakim konumunu kullanarak, fahiş ücretlendirmesi veya farklı markaları kayırması gibi konularda denetleyebilir. 79 milyon haneye ulaşan Amazon Prime’ın yakında anti tekel uygulamalarıyla karşılaşacağına herkes kesin gözüyle bakıyor.

Kablo yayıncılığında sonun başlangıcı resmen ilan edildi

ABD’nin kablo yayın endüstrisi ise şu sıralarda sadece Amazon’la değil Netflix ve Hulu gibi online yayıncılık servisleriyle de boğuşuyor. Küçük yerel kablo TV şirketleri hesaba katılmadığında, büyük şirketlerin toplam 50 milyonu geçmeyen Kablo TV aboneliklerine rağmen Netflix’in sadece ABD’de 50 milyon üzerinde abonesi bulunuyor. Bir zamanlar Kablo TV seyreden bu 50+ milyon kişinin/hanenin artık dizilerini ve filmlerini Netflix’ten takip ediyor olması, kablo TV endüstrisinin ölmek üzere olduğunun işareti olarak kabul ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>