Amazon’dan robot marketler zinciri: Amazon Go

0

Amazon, perakende mağazacılıkta bir devrim yaratarak, tamamen robotik şekilde, yapay zeka ile çalışan yeni bir market konseptini hayata geçiriyor. Kasasız, kasiyersiz, ödeme noktasız, sırasız robot marketler…

Amazon Go ismindeki yeni market konsepti, müşterinin markete girmesini, istediği her şeyi raflardan almasını ve hiçbir fiziksel ödeme çabasına girmeden doğrudan marketten çıkabilmesini hedefliyor. Böylece markette ödeme sırası beklemek gibi büyük şehirlerin kabusu haline gelen bir sorun da ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca, marketler için kasiyer çalıştırma zorunluluğu da ortadan kalkacağı için, maliyetlerin düşmesi ve daha düşük fiyatlarla ürün satışı mümkün olacak.

Otonom sürüş teknoloji ile çalışan robot mağaza

Marketin çalışma prensibi ise otonom sürüş teknolojilerinde kullanılan yapay zekaya dayanıyor. Marketin yapay zekası, mağazadaki sensörler vasıtasıyla hangi müşterinin, hangi raftan, hangi ürünü, kaç adet aldığını kolayca tespit edebiliyor.

Hatta akıllı mağaza, ürünü almaktan vazgeçip rafa geri koyan müşterinin hesabından bu ürünleri çıkartıyor. Amazon, kullanılan sensörlerin çok hassas olduğunu ve her türlü detayı fark edebildiklerinin altını çiziyor.

Mağazaya girerken, basit bir QR kod taraması ile mevcut Amazon hesabını mağazaya tanıtan müşteri, böylece satın aldığı ürünlerin Amazon hesabındaki kayıtlı kredi kartından düşmesini sağlıyor.

Alışverişi biten müşteri, hiçbir sıraya girmeden, hiçbir kontrolden geçmeden, hiçbir ödeme işlemiyle uğraşmadan, doğrudan kapıdan çıkıp gidiyor. Mağazanın yapay zekası, marketten çıkan müşteriden, alışveriş ücretini otomatik olarak tahsil ediyor.

Jeff Bezos, bu yeni mağaza konsepti ile ABD’de 2000 süpermarket açacaklarının da altını çiziyor. Böylece Amazon, ABD’deki 900 milyar dolarlık süpermarket pazarındaki önemli oyunculardan birine dönüşmüş olacak.

İşte Amazon Go’nun tanıtım videosu:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>