Amazon robot yarışmasının yeni galibi belli oldu

0

Amazon, yürüttüğü dev online ticari operasyonda, depolardan müşterilere ulaştırılacak milyonlarca adet malı organize etmek, raflara yerleştirmek, raflardan almak, paketlemek, adreslemelerini yapmak, faturalarını ve irsaliyelerini çıkarmak gibi çok fazla insan gücü gerektiren süreçlerle çalışıyor. Ancak insan hatası ve insan bedeninin sınırları nedeniyle bu süreçlerde çoğu zaman yavaşlamaların yaşandığını da göz ardı etmemek gerekiyor.

Dev internet şirketi, gelecekte bu süreçleri robotlara teslim etmek zorunda kalacağını biliyor ve şimdiden bazı depolarında deneysel olarak robotları çalıştırmaya başlamış durumda. Ayrıca geçen yıldan beri, kendi ihtiyaçlarına uygun robot tasarımları arasında bir yarışma da düzenliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmasında ise Hollanda’dan gelen TU Delft Üniversitesi’nin geliştirdiği robot birinciliği elde etti. Aslında bu şaşırtıcı değil çünkü Avrupa yapay zeka alanında çok ileri bir düzeyde bulunuyor. Özellikle Cern’deki çalışmalar nedeniyle bilim insanlarının Avrupa’ya akın etmiş olması, yapay zeka çalışmalarının da Avrupa’ya odaklanmasına neden olmuş durumda. Google da, dev bir yatırımla ve neredeyse sonsuz imkanlarla donattığı yapay zeka geliştiren ekibini, Cern yakınlarındaki bir ofise taşımış durumda.

Amazon’un yarışmasın kazanan robot ise, hem depodaki malları detaylıca analiz edip tanıyabilecek güçlü sensörlere sahip olmasıyla hem de yapay zekası sayesinde kendini geliştirip yaşadığı deneyimlerle öğrenme sürecini tamamladığı için Amazon’un beğenisini kazandı.

İçinde çalıştığı ortamı 3D olarak tarayıp analiz edebilen robot, böylece raflara mal yerleştirirken veya raflardan mal alırken, etrafa çarpmayıp, çevresine zarar vermeyip tüm operasyonunu hassas bir biçimde gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu sırada çevresinde dolaşan ve hareket ederek konum değiştiren diğer robotlara veya insanlara karşı da 3D haritasını sürekli güncelleyerek, aktif hareketli bir ortamda çalışmaya devam edebiliyor.

Robot, geçen yıl yarışmayı kazanan robottan da 3 kat daha hızlı çalışabiliyor. Önceki robot saatte 30 koliyi işleyebilirken yeni robotun saatte işleyebildiği koli sayısı 100. Bu da her dakika da 1,6 adet kolinin işlemini bitirebilmesi anlamına geliyor.

İnsanların yerini robotlar mı alacak?

Ancak yine de bu rakamlar, robotları insanların yerine koymak için yeterli değil. Amazon’da bir çalışan saatte 400 koliyi işleyebiliyor. Robotların insanların yerine geçebilmesi için öncelikle bu rakamı geçmesi, ardından da tamamen güvenli ve hatasız şekilde çalışabildiğini çok uzun testlerin ardından ispatlaması lazım. Ancak geçen yıl saatte 30 koli işleyebilen robotların, bu yıl rakamı üçe katladığını düşünecek olursak, 400 rakamını geçmelerinin iki yıldan kısa zaman alması sürpriz olmayacak. Bir ya da iki yıl sürecek test aşamasından sonra ise Amazon’un depolardaki insan çalışanlarını toplu şekilde robotlarla değiştirme ihtimali hayli yüksek görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>