Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon, robotik ve yapay zekaya 743 milyon dolar ayırdı!

Amazon, Avrupa sipariş karşılama merkezi ağı genelinde yeni robot teknolojisine ve yapay zeka destekli araçlara 743 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

Amazon yatırımı, bugüne kadar ürün sıralayıcılar, palet taşıyıcılar ve otomatik kılavuz araçlar da dahil olmak üzere 1.000’den fazla robot ve yapay zeka aracının sahalara kurulumunu destekledi.

Ekip, yaptığı açıklamada “Robotik ve teknoloji, operasyon ağımızı geliştirmede çok önemli bir rol oynarken yapay zeka, bu gelişmeleri dünya çapında milyonlarca müşteriye hizmet veren küresel bir operasyon için ölçeklendirmemize olanak sağlıyor.” diye yazdı. 

- Advertisement -

Bu yıl ekip, Avrupa ağında Evrensel Robotik Etiketleyici, Evrensel Öğe Ayırıcı, Otomatik Tote Alıcı ve Otomatik Kılavuz Arabası da dahil olmak üzere 120 yeni otomasyon teknolojisi ürününü piyasaya sürmeyi beklediğini söyledi. 

Bu en son eklemeler, Amazon tesislerindeki paketleme ve işleme yeteneklerini optimize etmek için tasarlandı.

Amazon, iş gücü eksikliğini azaltmak ve verimliliği artırmak için yeni teknolojileri test etmek, geliştirmek amacıyla kurulan gelişmiş Operasyon İnovasyon Laboratuvarını 2017 yılında İtalya’nın Vercelli kentinde açtı. 

Laboratuvar bu yılın sonuna doğru halka açık olacak; böylece müşteriler, öğrenciler otomasyon ve robotik araçların nasıl kullanıldığını görebilecekler. 

Amazon’un küresel robotik direktörü Stefano La Rovere, ‘Laboratuvarımızın kapılarını sadece Amazon için bir yenilik merkezi olarak değil; müşterileri, okulları ve startup’ları etkilenmeye ve teknolojilerin iş dünyasında daha iyi ve daha güvenli bir gelecek yaratma potansiyelini öğrenmeye teşvik etmek için açmaktan gurur duyuyoruz.’ dedi.

La Rovere, “2024’ün sonuna kadar beş yıl içinde, Avrupa sipariş karşılama merkezi ağımız genelinde 1.000’den fazla robotik sistemin kurulumuna 743 milyon doların üzerinde yatırım yapmış olacağız.” diye ekledi. “Ayrıca, son on yılda yeni teknolojilerin uygulamaya konulması, Avrupa’daki operasyonlarımızda 50.000 yeni istihdamın oluşmasını sağladı.”

İtalya’daki tesis, Amazon’un Seattle ve Boston’daki tesislerine katılan üçüncü inovasyon laboratuvarı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir