Amazon satıcı verilerini kullanıyor mu?

0

Amazon satıcı verileri

E-ticaret devi Amazon için yeni iddialar gündeme geldi. Amazon satıcı verilerini kullanıyor iddiaları, Amazon’u çok zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Amazon satıcı verileri kullanıyor iddiası

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan ABD merkezli Amazon, dönem dönem veri ihlalleriyle gündeme gelebiliyor. Wall Street Journal’da yer alan yeni bir haber, Amazon’u zor durumda bırakacak gibi görünüyor.

Yayınlanan haberde, Amazon’un satıcı verilerini usulsüz bir şekilde kullandığı iddia ediliyor. Bu verilerin, Amazon çalışanlarının şirket içinde ürün tasarımı yapımında ve fiyatlandırmada kullanıldığı belirtiliyor. Böylelikle Amazon’un özel satıcı verileriyle, kendine avantaj sağladığı vurgulanıyor.

Üstelik bu durumdan Amazon yöneticilerinin de bilgisinin olduğu belirtiliyor.

Ancak Amazon tarafından yapılan resmi açıklamada, çalışanların özel satıcı verilerinin kullanmasının kesinlikle yasak olduğu belirtildi. Bunun kesinlikle yasaklandığı ve ciddi şekilde yaptırımlarının olduğu vurgulandı.

Ancak bu iddiaların Wall Street Journal gibi ABD’nin güvenilir bir kaynağından çıkmış olması, Amazon’un bu konuda zor durumda kalabileceğini ve incelemelerin başlatılabileceğini gösteriyor. Eğer verilerin kullanımı yasal sınırlar içinde değilse, Amazon çok büyük bir güç kaybı yaşayabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>