Amazon ile sesli alışveriş çağı resmen başladı

0

Online alışveriş devi Amazon, kısa sürede çok popüler olan akıllı ev asistanı Echo ve yapay zeka platformu Alexa üzerinden, sesli komutla alışveriş yeteneğini devreye soktu.

Alışveriş devinin indirimli alışveriş festivali olarak da adlandırılabilecek 12 Temmuz tarihindeki Prime Day’e kadar test edilecek olan bu yeni yetenekle Prime Day günü alışveriş listelerine eklenecek sürpriz yeni ürünleri de satın almak mümkün olacak.

Sesli komutla alışveriş yapabilmek için öncelikle Echo cihazlarına sahip olmak gerekiyor, elbette Amazon’un Prime aboneliği de gerekiyor ve abonelerin “tek tıkla alışveriş” özelliğini aktifleştirmiş olması da isteniyor. Bu aşamalardan sonra kullanıcılar İngilizce olarak “Alexa, X satın sal” formatında sesli komut verdiğinde verdiğinde, Amazon ilgili ürünün satın alma işlemlerini tamamlayıp kullanıcının kredi kartından ücreti tahsil ederek ürünü adrese gönderecek.

Online alışveriş işlemini son derece kolaylaştıran ve anlık bir komut işlemine dönüştüren bu yeni sistemin başarılı olması halinde Amazon’un yapay zeka platformu Alexa üzerinden çok sayıda sesli komutla satış gerçekleştireceği tahmin ediliyor. Elbette Google, Facebook, Twitter, Apple, Samsung gibi rakiplerinin de boş durmayıp sesli komutla alışverişi kendi platformlarına adapte etmesi çok zaman almayacaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>