Amazon gizemli bir tablet üzerinde çalışıyor

0

Amazon, Echo isimli akıllı hoparlörü sayesinde akıllı ev ve sanal asistan konularında önemli yol kat etti. İnsanları sabahları e-mail’lerini okuyan, trafik hakkında bilgi veren, sesli komut alarak internette arama yapan, telefon açan, mesaj yazan Echo, Amazon’un en başarılı projelerinden biri olarak şirketin gözdesi oldu.

E-ticaret ile adını duyuran dev şirket, şimdi ise Echo’da edindiği deneyimi tabletlerine aktarmaya hazırlanıyor. Şirketten sızan bilgilere göre e-ticaret devi, sesle kontrol özelliğine odaklanmış bir tablet hazırlıyor. Echo’nun özelliklerini ve yeteneklerini bir tablete taşımak isteyen Amazon böylece Echo’yu bir adım ileri taşımış olacak ve insanların sanal asistanını her an yanında taşımalarını sağlayacak.

Daha önce Fire tabletleri ile aradığını bulamayan ama e-paper teknolojisiyle ürettiği e-kitap okuyucusu Kindle tabletleri ile kitap severlerin gözdesi olan Amazon’un bu kez tam anlamıyla bir tablet değil ama “tablet gibi” bir cihaz üzerinde çalıştığı vurgulanıyor.

Knight isimli cihazın, kullanıcıların elleri meşgulken bile sesli komutlara cevap vereceği ve web sayfalarını, uygulamaları açacağı, fotoğraf ve video oynatacağı da belirtiliyor. Tablette, şirketin sesli arama fonksiyonu Alexa’nın yüklü olması da bekleniyor. Ancak Alexa’nın Siri gibi işlev göreceği ve kullanıcıyla konuşacağı, sesli komutlara sesli cevap vereceği de söyleniyor. Şirket eğer bu yeni ürünüyle de Echo’da olduğu gibi başarı kazanacak olursa, daha önce deneyip pişman olduğu akıllı telefon işine yeniden el atması ve iPhone gibi üst düzey telefonlara rakip olabilecek akıllı telefonlar üretmesi mümkün olacak. e-ticaret devi şirket, yeni tableti ile kan kaybeden tablet piyasasında yeni bir heyecan yaratacak ve kendine yeni kapılar açacakmış gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>