Amazon televizyonlara yapay zeka ekleyecek

0

Amazon, dijital ev asistanı Echo’da kullandığı Alexa yapay zeka servisini, televizyonlara da eklemek için TV üreticileri ile görüşmeye başladı.

Seçilen belli başlı TV modellerine yüklenecek olan Alexa servisi sayesinde, televizyonlar Fire TV yeteneklerine kavuşacak. Fire TV ismi verilen küçük bir stick sayesinde televizyon kullanıcıları Netflix, YouTube, Hulu gibi kanallardan program, video seçip izleyebiliyorlardı. 

Televizyonun içine “Amazon Echo” yerleştirmek

Alexa servisi, internet üzerinden bu yayın kaynaklarına bağlanmayı sağlayacağı gibi ayrıca sesli komut almayı da mümkün kılacak.

Böylece TV kullanıcıları, aynı Echo ile konuşuyormuş gibi, televizyonlarına komut vererek kanal değiştirebilecek, sesi açıp kapatabilecek, televizyon ekranı üzerinde arama yapabilecek, evdeki akıllı cihazları kontrol edebilecek. Bir diğer değişle, televizyonlar ekranlı Echo cihazlarına dönüşecek.

Yeni televizyonlar 2017’nin ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacak. Bu hamleyle beraber, evlerde kullanılan dijital asistanlar için yaşanan rekabet artık Amazon Echo, Google Home gibi cihazları aşarak, televizyonlar gibi daha popüler ve yaygın cihazlar üzerinden devam edecek gibi görünüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>