Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon, uydu iletişimi için 2024 hedefine şimdiden ulaşıyor!

Amazon, uzaya iki prototip uydu göndermesinden 30 gün sonra Project Kuiper Protflight görevi için tam başarı açıkladı.
- Advertisement -

Amazon’un açıklamasına göre ekip, prototip uydulardaki tüm sistemleri ve alt sistemleri doğruladı. “Amazon’un uçtan uca iletişim ağı üzerinden ilk iki yönlü görüntülü görüşmeyi gösterdi.

İlk testlerin tamamlanmasının ardından Amazon, projenin seri uydu üretimine ulaşma yolunda ilerlediğini ve tam ölçekli dağıtımın gelecek yılın başında başlamasının beklendiğini söyledi. 

Project Kuiper’in teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Rajeev Badyal, “Kuiper birkaç yıl önce kağıt üzerinde bir fikirdi ve Protflight misyonumuzdan şu ana kadar öğrendiğimiz her şey orijinal vizyonumuzu ve mimarimizi doğruluyor.” dedi. “Önümüzde hala çok sıkı çalışmamız var ve seri üretime geçmek kolay olmayacak.” 

“Ancak bu sonuçları ilk görevinizde ve lansmandan sonra bu kadar hızlı bir şekilde elde etmek inanılmaz bir başarı ve bu yalnızca Amazon’daki ekibimizin uzmanlığı ve özverisi sayesinde mümkün.”

Project Kuiper, dünyanın dört bir yanındaki müşterilere erişilebilir, uygun fiyatlı geniş bant sağlayarak rakip SpaceX’in Starlink uydu ağına rakip olacak. Protoflight misyonu, Amazon ağının üç temel öğesinin tamamını test etmek için tasarlandı; alçak Dünya yörüngesindeki geniş bant uydular, küçük ölçekli karasal antenler ve yer tabanlı iletişim ağı. 

Amazon yaptığı açıklamada, “Protoflight misyonumuz, ağımızı destekleyen tüm donanım, yazılım ve altyapı yelpazesini test etmemize olanak sağladı.” dedi. “Bu, uydularımızın uzayda güvenli ve güvenilir bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan temel sistemleri ve alt sistemleri içerir.”

Misyon ayrıca şirketin Hawaii ve Mauritius’taki izleme ve kontrol istasyonları, Teksas’taki bir yer ağ geçidi istasyonu ve Amazon Web Hizmetleri aracılığıyla karasal internete bağlantı noktaları da dahil olmak üzere karasal altyapısını test etmesine de olanak tanıdı.

Amazon, prototip uydularının uzayın zorlu koşullarında nasıl havalandığını gözlemlemek için önümüzdeki birkaç ay boyunca farklı koşullar altında deneyler yapmaya devam etmeyi planladığını söyledi.

Beta testi gelecek yılın ikinci yarısında yapılacak ve ilk ortaklar Vodafone ve Verizon bu hizmet pilotlarına ilk katılanlar arasında olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir