Amazon uzaya mı gidiyor?

0

ABD’li genç girişimci Elon Musk’ın kurduğu, uzay gemisi üreten SpaceX’in başarısı ve önümüzdeki yıllarda Ay’a insan göndereceğini açıklamasının ardından şimdi de bir diğer girişimci, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos gözünü Ay’a dikti.

Blue Origin isimli bir uzay turizmi şirketi kuran Jeff Bezos, Blue Origin ile henüz aksiyona geçmemiş olsa da Ay’a insan taşımak istediğini ve bunun üzerine plan yaptıklarını açıkladı.

İlk iş Ay’da su çıkarmak

Başkan Trump’a ve NASA yönetimine yedi sayfalık bir mektup gönderen Jeff Bezos, bilim insanlarının buz bulunduğunu tespit ettikleri Ay’ın güney yarım küresine insan indirmek ve araştırma üssü kurmak için gerekli planları yaptıklarını anlatarak, bu konuda NASA ile ortak çalışmak istediklerinin altını çizdi.

Bir yandan da uzaya turist gönderip geri getirmek için planlar hazırlayan Jeff Bezos, Amazon’dan kazandığı milyar dolarları, kendi uzay şirketini güçlendirmek ve Elon Musk ile yarışmak için kullanacağa benziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>