Amazon vergi cezası için Fransa ile anlaştı

0

Fransa ve Amazon arasındaki büyük vergi savaşı anlaşmayla bitiyor. 

Fransız maliyesinin 2012 yılında kestiği ve 2006 ile 2010 yılları arasında Fransa’dan yapılmış olan Amazon alışverişlerine yönelik vergilendirme işleminden oluşan 250 milyon doları ödemek istemeyen Amazon, bugüne kadar Fransa maliyesine direniyordu.

Ceza indirimi mi uygulandı?

Amazon Fransa’dan yapılan açıklamada maliye ile anlaşmaya varıldığı belirtilirken cezada ne kadar indirim uygulandığına dair bir detay verilmedi.

Ancak bu anlaşmanın ABD’li internet şirketleriyle anlaşmaya gitmek isteyen Fransız hükumetinin geri adım atmasıyla yaşandığı düşünüyor. Fransa, Google’a yazdığı 1.1 milyar dolarlık vergi cezasında da anlaşmaya gidebileceğini vurgulayarak Google’ı müzakereye çağırmıştı.

Fransız Maliyesi’nin Google baskını ise filmleri aratmayacak bir operasyonla gerçekleştirilmişti. Fransız müfettişleri, internete bağlı olmayan bilgisayarların yer aldığı, özel izinle girilen bir odada Google’a karşı aylarca delil toplamış ve Fransız polisiyle beraber Google Fransa ofislerine fırtına baskını düzenleyip tüm bilgisayarlara ve dosyalara el koyarak, Google’ı “gafil” avlamıştı.

Maliye müfettişlerinin internete bağlı olmayan bilgisayarlarda çalışması ise Google’ın Fransız Maliyesi’ne sızarak bilgisayarlardaki verileri okuduğu şüphesini doğurmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>