Amazon Web Services 50 milyar dolarlık ortak buldu

0

IoT devrimi beraberinde bulut servislerinin yoğun kullanımını da getiriyor. Dolayısıyla, akıllı evler, akıllı minik cihazları girdikçe bulut servislerine olan ihtiyaç da katlanarak büyüyor. Microsoft bu ihtiyaca cevap vermek için bulut servisi Azure için Azure IoT servisini duyurmuştu. Ancak Microsoft bu alanda rakipsiz değil.

Elektronik ticaret devi Amazon’un bulut servisi sunan şiketi Amazon Web Services de IoT devrimi için bulut hizmetleri sunuyor. Amazon şimdi bu yolculukta kendine çok önemli bir iş ortağı bluldu.

Amazon Web Services bugüne kadar Netflix, Capital One benzeri büyük müşterilere hizmet vererek gücünü kanıtlamıştı ancak şimdi çok daha büyük bir müşteriye hizmet vermek için hazırlanıyor. 50 milyar dolar değeri ile çok önemli bir bulut yazılım şirketi olan Salesforce, Amazon Web Services ile iş ortaklığı konusunda anlaşmaya vardı.

Böylece Salesforce, geliştirdiği çözümlerde bulut servisi olarak Amazon Web Services’i kullanacak. Salesforce özellikle kendi IoT Cloud servisini Amazon Web Services üzerinden kullancak. Bu servis, Salesforce ekosistemi içindeki tüm IoT cihazlarının iletişim, veri alışverişi, analizi ve depolama ihtiyaçlarına cevap veriyor. Salesforce’un IoT Cloud servisi aslında büyük oranda şirketin kendi bünyesindeki sunucuları üzerinde çalışıyor. Ancak AWS ile yapılan ortaklık artık daha büyük bir kapasiteye ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor.

Pazar büyüyor, rekabet artıyor

Salesforce’un AWS ile çalışmaya başlaması Amazon için büyük bir prestij anlamına da geliyor. Pek çok büyük teknoloji firması şu sıralar bulut servisi için firma arayışı içinde. 2016’da 10 milyar dolar gelir bekleyen ve sonraki yıllarda da gelirini katlayarak büyütmeyi hedefleyen Uber de servislerini bulut üzerine taşımak istiyor ve bunun içinde Google, Microsoft ve Amazon ile görüşüyor.

Amazon Web Service, şu anda Amazon holdingi içindeki en karlı şirket durumunda. Geçen yıl 2,6 milyar dolar kazanan şirketin giderleri ise sadece 600 milyon dolar. Yani şirket 600 milyon dolar harcayarak 2 milyar dolar kar elde etmiş durumda. Deutsche Bank’ın yaptığı analize göreyse, AWS’nin yakın gelecekte 160 milyar dolarlık bir şirkete dönüşebileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>