Amazon yüz tanıma sistemi kullanma yasağını uzattı

0

Amazon yüz tanıma sistemi

Amazon yüz tanıma sistemi kullanma yasağını 1 yıla kadar uzatma kararız aldı. Haziran ayında sona erecek olan yasak yeniden uzatıldı.

Amazon yüz tanıma sistemi için endişeli

Perakende devi Amazon, yüz tanıma sistemlerine temkinli bir yaklaşım gösteriyor. Özellikle de ırkçı yaklaşımlara karşı Amazon, önündeki tabloyu net bir şekilde görmek istiyor.

Şirket, Minnesota’da bir tutuklama sırasında siyahi George Floyd’un öldürülmesiyle ateşlenen, ABD’de siyahilere insanlara yönelik polis şiddetine karşı protestoların arttığı bu dönemde yeni bir önlem aldı. Amazon AWS hizmeti olarak sunulan Rekognition’ın kolluk kuvvetleri tarafından kullanılması Haziran 2020’de bir yıllığına yasaklanmıştı. Şimdi ise bu moratoryumun bir yıl daha uzatıldığı açıklandı.

Bu moratoryum, yanlış eşleşmelerin haksız tutuklamalara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunan, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi ile sivil özgürlük savunucuları arasında yıllarca süren kavgayı takip etti.

Bulut bilişim bölümü Amazon Web Services’in Rekognition olarak bilinen hizmetiyle yüz eşleştirme yazılımı sunan şirket, moratoryumun uzatılmasının nedeni hakkında yorum yapmadı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>