Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon’dan Copilot’a rakip geldi: Kurumsal yapay zekâ robotu Q

Amazon, AWS müşterileri için Copilot'a her açıdan rakip olma iddiasındaki yapay zekâ destekli sohbet robotu Q'yu tanıttı

Amazon bugün ABD Las Vegas’ta re:Invent adlı yıllık olağan bulut bilişim konferansının açılışını gerçekleştirirken, özellikle AWS için ve kurumsal pazar için bir dizi yeni ürün ve servisin tanıtımını yaptı. Bu yıl 12. düzenlenen ve 3 gün sürecek etkinlikte duyurusu yapılan ürün ve servislerin başında ise Amazon’un işletmeler için tasarladığı yapay zekâ destekli sohbet robotu Q ön plana çıkmayı başardı.

AWS CEO’su Adam Selipsky tarafından konferansının açılış konuşmasında tanıtılan Q aslında AWS’nin 17 yıllık bilgi birikimiyle eğitilen ve kurumsal müşterileri hedefleyen bir yapay zekâ destekli sohbet robotu. Kullanıcı başına temel paketi aylık 20 dolar, geliştirici paketi ise 25 dolardan başlayan fiyatlarla sunulacak olan Q şu anda genel önizleme aşamasında ama çok kısa süre içinde pazardaki yerini alacak.

- Advertisement -

AWS CEO’su Adam Selipsky sahnede “Q ile kolayca sohbet edebilir, içerik oluşturabilir ve şirketiniz için verimlilik sağlayacak eylemlerde bulunabilirsiniz” dedi ve ekledi “Tüm bunlar sistemlerinizin, veri havuzlarınızın ve operasyonlarınızın entegrasyonu ile adeta size özel olarak sağlanıyor. AWS uygulamaları oluşturmaya başlamak, en iyi uygulamaları araştırmak, hataları çözmek ve uygulamalarınız için yeni özellikler kodlama konusunda yardım almak için Amazon Q‘yu kullanabilirsiniz. Örneğin, Amazon Q Code Transformation artık Java uygulamalarını 8 ve 11 sürümlerinden 17 sürümüne otomatik olarak yükseltebilir.”

AWS müşterileri Q’yu Salesforce, Jira, Zendesk, Gmail ve Amazon S3 depolama örnekleri gibi kuruluşa özel uygulama ve yazılımlara bağlayarak ve bunlarla özelleştirerek yapılandırıyor. Q, ayrıca AWS’ye ek olarak işletmelerin kullanabileceği Microsoft 365 ve Dropbox gibi 40’tan fazla farklı kurumsal sisteme bağlanmak üzere tasarlandı. Kullanıcılar belge yükleyebilir ve Q’ya içerik hakkında sorular sorabilir. Q, bağlı tüm veri ve içerikleri indeksleyerek, organizasyonel yapıları, temel kavramları ve ürün adları da dahil olmak üzere bir işletme hakkındaki hususları hızla “öğreniyor” ve yanıtları işletmenize özel olarak derleyebiliyor.

Amazon’un ve AWS ekibinin geliştirdiği Q ayrıca sadece soruları yanıtlamanın ötesine geçiyor. Yapay zekâ destekli asistan olarak da kurgulanan Q blog yazıları, basın bültenleri ve e-postalar gibi içerikler oluşturabilir veya özetleyebilir. Ayrıca otomatik olarak hizmet biletleri oluşturmak, Slack’te belirli ekipleri bilgilendirmek ve ServiceNow’da gösterge tablolarını güncellemek gibi bir dizi yapılandırılabilir eklenti aracılığıyla kullanıcı adına eylemler gerçekleştiriyor.

Hataları önlemek için Q, kullanıcıların gerçekleştirecekleri eylemleri çalıştırmadan önce incelemelerini ve doğrulama için sonuçlara bağlantı vermelerini sağlıyor.

AWS Yönetim Konsolu ve yukarıda bahsedilen web uygulamasının yanı sıra Slack gibi mevcut sohbet uygulamalarından da erişilebilen Q, tahmin edebileceğiniz gibi AWS ve onun aracılığıyla sunulan ürün ve hizmetler hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip. Amazon, Q’nun AWS’deki uygulama iş yüklerinin nüanslarını anlayabildiğini, örneğin dakikalar veya saatler yerine yalnızca birkaç saniye çalışan uygulamalar veya depolama alanına çok seyrek erişen uygulamalar için AWS çözümleri önerebildiğini söylüyor.

Selipsky sahnede, yüksek performanslı video kodlama ve kod dönüştürmeye dayanan bir uygulama örneği verdi. Selipsky, söz konusu uygulama için en iyi EC2 örneğinin hangisi olduğu sorulduğunda Q’nun performans ve maliyet hususlarını dikkate alan bir liste vereceğini söyledi. Selipsky yeni yapay zekâ destekli sohbet robot için, “Q’nun gerçekten dönüştürücü olacağına inanıyorum” dedi ve ekledi: “Pek çok farklı türde iş yapan pek çok farklı türden insanın Amazon Q’dan faydalanmasını istiyoruz.”

Q ayrıca ağ bağlantısı sorunları gibi sorunları giderebilir, ağ yapılandırmalarını analiz ederek düzeltme adımları sağlayabiliyor. Ayrıca Q, Amazon’un uygulama kodu oluşturabilen ve yorumlayabilen hizmeti CodeWhisperer ile de bağlantılıdır. Desteklenen bir IDE (örneğin Amazon’un CodeCatalyst’i) içinde Q, müşterinin kodu hakkındaki bilgilerden yararlanarak yazılımı kıyaslamak için testler oluşturabilir. Q ayrıca yazılımda yeni özelliklerin uygulanması ya da kodun dönüştürülmesi ve kod paketlerinin, depoların ve çerçevelerin yükseltilmesi için bir taslak plan ve dokümantasyon da oluşturabilir; bu planlar daha sonra doğal dil kullanılarak rafine edilebilir ve yürütülebilir.

Selipsky, Amazon bünyesindeki küçük bir ekibin Q’yu kullanarak yaklaşık 1.000 uygulamayı Java 8’den Java 17’ye yükselttiğini ve bu uygulamaları sadece iki gün içinde test ettiğini söylüyor. Q’nun kod dönüştürme özellikleri yalnızca Java 8 ve Java 11 uygulamalarını Java 17’ye yükseltmeyi desteklerken (yakında .NET Framework’ten platformlar arası .NET’e geçilecek), Q’nun kodla ilgili tüm özellikleri – kod dönüştürme dahil – CodeWhisperer Professional aboneliği gerektiriyor. Abonelik gereksiniminin ne zaman değişeceği ya da değişip değişmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yok.

Amazon QuickSight, Amazon Connect ve AWS Supply Chain de Q ile çalışacak

Amazon, AWS Supply Chain ve bir iş analitiği hizmeti olan QuickSight gibi birinci taraf ürünlerini de Q olarak geliştirdiğini söylüyor. QuickSight içindeki Q, iş raporları için görselleştirme seçenekleri sunabilir, bunları otomatik olarak yeniden biçimlendirebilir veya bir raporda referans verilen veya yer alan verilerle ilgili soruları yanıtlayabilir. AWS Supply Chain’de Q, “Sevkiyatlarımdaki gecikmeye ne sebep oluyor?” gibi sorgulara en güncel analizlerle yanıt verebiliyor.

Q ayrıca Amazon’un iletişim merkezi yazılımı Amazon Connect’e de giriyor. Artık Q tarafından desteklenen müşteri hizmetleri temsilcileri, müşteri sorularını bir metin çubuğuna yazmak zorunda kalmadan, önerilen eylemler ve ilgili destek makalelerine bağlantılar içeren müşteri sorularına önerilen yanıtları alabiliyor. Q ayrıca süpervizörlerin takip adımlarını izlemek için kullanabilecekleri bir çağrı sonrası özeti de oluşturuyor.

Filtrelenebilirlik ve kontrol ön planda

Selipsky, açılış konuşması boyunca Q’nun verdiği yanıtların ve gerçekleştirdiği eylemlerin tamamen kontrol edilebilir ve filtrelenebilir olduğunun altını birkaç kez çizdi. Q yalnızca kullanıcının görmeye yetkili olduğu bilgileri döndürür ve yöneticiler hassas konuları kısıtlayabilir, gerektiğinde Q’nun uygunsuz soruları ve yanıtları filtrelemesini sağlayabilir.

Yöneticiler, halüsinasyonları (yani Q’nun gerçekleri icat edebileceği durumlar, üretken AI sistemlerinde yaygın bir sorun) azaltmak için, Q’nun herhangi bir temel modelden bilgi yerine yalnızca şirket belgelerinden çekilmesini seçebilirler. Selipsky, Q’yu yönlendiren modellerin – Amazon’un kendi Titan ailesi de dahil olmak üzere Amazon’un yapay zeka geliştirme platformu Bedrock’un modellerinin bir karışımı – bir müşterinin verileri üzerinde eğitilmediğini söyledi.

Bu maddeler hiç şüphesiz sorumluluk ve güvenlik nedenleriyle üretken yapay zekayı benimsemekten çekinen şirketleri hedefliyordu. Bir düzineden fazla şirket, chatbot’a girilen verilerin nasıl kullanılabileceği ve veri sızıntısı riski konusundaki endişelerini dile getirerek ChatGPT’ye yasaklar veya kısıtlamalar getirdi.

Selipsky, “Kullanıcınızın Q olmadan bir şeye erişme izni yoksa, Q ile de erişemez” dedi. “Q mevcut kimliklerinizi, rollerinizi ve izinlerinizi anlıyor ve bunlara saygı duyuyor… temel modelleri eğitmek için asla [iş içeriğini] kullanmayacağız.”

Ağır gizlilik vurgusu bir yana, Q birçok yönden Microsoft’un Azure için geliştirdiği Copilot sohbet robotuna doğrudan cevap gibi görünüyor. Hem Azure için Copilot hem de Duet AI, bulut müşterileri için uygulamalar ve ortamlar için yapılandırmalar öneren ve olası sorunları ve çözümleri belirleyerek sorun gidermeye yardımcı olan sohbet odaklı asistanlar şeklini alıyor. Ancak Q, çok çeşitli iş zekası, programlama ve yapılandırma kullanım durumlarına değinerek biraz daha kapsamlı görünüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir