Amazon’dan rüzgar enerjisi santrali!

0

Greenpeace bu hafta başlarında çevreyle ilgili uygulamaları nedeniyle Amazon’a yönelik eleştirilerde bulundu. Ancak e-ticaret ve bulut bilişim sektöründeki dev şirket, rüzgar enerjisi santrali açıklamasıyla bu eleştiriyi savuşturmayı başarmış gibi görünüyor.

Amazon Wind: Rüzgar enerjisi santrali

Amazon, Texas’ta en büyük rüzgar enerjisi santralini devreye aldığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Amazon Wind Farm Texas’ta 100’den fazla rüzgar türbini ile enerji üretiliyor. Amazonun yenilenebilir enerjiye projelerinin tamamıyla 330.000’den fazla eve güç sağlayacak kadar temiz enerji üretebileceği belirtiliyor.

Dev şirketlerin yaptığı yenilenebilir enerji projeleri sadece karbon ayak izlerini düşürmekle kalmıyor, istihdama da katkı sağlıyor. Amazon’un Sürdürülebilirlik Dünya Lideri Direktörü Kara Hurst, şirket genelinde altyapılarını yalnızca yenilenebilir enerji kullanarak güçlendirmeyi hedeflendiklerini belirtti.

Amazon’un bu konuda hazırladığı basın bülteninin Greenpeace’e tepki olarak hazırlandığı düşünülüyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Microsoft, bir rüzgar enerjisi santralinden 15 yıllık elektrik enerjisi satın almış ve veri merkezlerini yenilenebilir enerjiyle güçlendireceklerini duyurmuştu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>