Amazon’un robotu 24 çalışanı yaraladı

0

Amazon’un dev depolarında çalışan ve sürekli yorulan, şikayet eden, maaşlarını beğenmeyen çalışanları elimine ederek depolarını robotlarla işletme fikri, ağır bir darbe almış olabilir.

Ayı kovucu spreyi patlattı

New Jersey’deki dev Amazon deposunda görev yapan bir robot, online mağazadan sipariş verilen bir “ayı kovucu spreyi” kutularken, teneke kutuyu fazla sıkınca ayıları uzaklaştıran ve hatta bayıltan sprey kutusu patladı.

3000 çalışanın bulunduğu depoya yayılan ağır gaz, 24 çalışanın hastanelik olmasına neden olurken, bir basımı bile bir ayıyı bayıltabilecek spreyin koca bir kutusu yanında patlayan bir çalışan, şuurunu kaybederek bayıldı ve hayati tehlike altında yoğun bakıma kaldırıldı.

Bu olay ise, “paketleme” robotlarının bile henüz her ürünü paketleyebilecek yetenekte olmadığının ispatı olarak yorumlandı. Fazla sıkılması halinde patlayabilecek pillerin veya kimyasal ürünlerin başına benzer bir kaza gelmesi halinde, dev depolarda kontrol edilmesi zor yangınların çıkması riski de bulunuyor.

Olayın yaşandığı depo ise uzman personel ile gerekli temizliğin yapılması için kapatıldı. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>