AMD bilgisayar sektörü tahminlerini açıkladı

0

AMD bilgisayar sektörü

AMD CEO’su Lisa Su, iki yıllık “çok güçlü PC pazarının” ardından bu yıl kişisel bilgisayarlarda bir yavaşlama olduğunu belirtti.

Çip şirketinin analist gününde Su, uzun bir yüksek dönemin ardından gerilemenin doğal olduğunu, yüksek performans ve uyarlanabilir bilgi işlem pazarının “harika” olduğunu söyledi.

Araştırma firması Canalys geçen hafta bir notta, tüketici ve eğitim amaçlı PC segmentlerine olan talebin, piyasa doygunluğu ve enflasyon endişeleri nedeniyle daha da yavaşladığını, ilk çeyrek ABD PC sevkiyatlarının art arda üçüncü çeyrekte düşüş yaşadığını bildirdi.

AMD yaptığı açıklamada, bulut bilişim, veri merkezi yongaları ve yapay zeka uygulamalarında kullanılanlara yönelik talepte “muazzam” bir artış gördüğünü söyledi.

Yakın gelecekte yüzde 57’nin üzerinde brüt kar marjı ve yüzde 30’un ortalarında bir işletme marjı bekliyor. İlk çeyrekte şirket, yüzde 48 brüt kar marjı ve yüzde 16 faaliyet marjı bildirdi.

Mayıs ayında AMD, 2022 için GAAP dışı brüt marjın yaklaşık yüzde 54 olmasını beklerken, tam yıl ve ikinci çeyrek gelirini Wall Street tahminlerinden daha yüksek tahmin etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>