AMD gelir rekoru kırdı

0

AMD gelir rekoru

2020 yılında AMD gelir rekoru kırmayı başardı. Şirket dördüncü çeyreğin de son bulmasıyla gelirini ve faaliyet kârını bildirdi.

2020 yılında AMD gelir rekoru kırdı

Donanım sektörünün efsane ismi AMD, 2020 yılında gelir rekoru kırdı. 2020 yılı dördüncü çeyrekte 3.24 milyar dolarlık gelir elde eden AMD, yıllık bazda gelirini yüzde 53 artırmış oldu. AMD’nin faaliyet kârında ise yüzde 64’lük artış yaşandı ve 663 milyon dolara ulaşıldı.

AMD’nin gelirlerindeki bu artışta bilgisayar, sunucu ve konsol sektörüne yönelik talebin artması büyük rol oynadı. 2020 yılı geneline baktığımızda ise yüzde 45’lik artışla 9.7 milyar dolar gelir elde edildiğini görüyoruz. Bu gelir, AMD tarihinin yıllık bazda en yüksek geliri oldu.

Şirketin gelir dağılımında ise son kullanıcı bölümü 1.96 milyar dolar ile ilk sırada yer aldı. İşlemci ve sunucu bölümü ise yüzde 176 artışlar 1.28 milyar dolar gelir sağladı. AMD’nin 2021 yılında da benzer bir performans göstermesi bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>