AMD GPU sektöründe pazar payını artırdı

0

AMD GPU

AMD GPU sektöründeki pazar payını artırmayı başardı. AMD için olumlu geçen son çeyreğin, korona vakaları sonrasında nasıl bir değişim göstereceği şimdiden merak ediliyor.

AMD GPU sektöründe büyüyor

İşlemci sektöründe Intel’i bir hayli geride bırakan AMD, henüz GPU sektöründe beklediği seviyeye ulaşamadı. Ancak JPR’ın GPU sektörüne yönelik yaptığı analizler, durumun AMD için umut verici olduğunu gösteriyor.

JPR’a höre AMD 2019 yılının son çeyreğinde, bir önceki çeyeğe göre yüzde 22.6 artış yaşadı. Bu artışla birlikte AMD, sektörde yüzde 19’luk dilime ulaştı. Bu alandaki bir diğer önemli üretici Nvidia ise yüzde 1.9’luk yaşadığı düşüşle yüzde 63 seviyelerine geriledi.

Bilgisayarlardaki toplam GPU oranındaki yükselmenin, GPU sektöründe doğrudan olumlu etki yarattığı belirtiliyor. Bilgisayar sektöründe GPU oranı yüzde  130 artarken, harici ekran kartlı PC oranı yüzde 31.9’a gerileyerek dikkat çekti. Raporda verilen bilgilerde, tablet sektörünün de GPU pazarının büyümesinde önemli bir etkisinin olduğu belirtildi. Ancak tablet sektörünün etkisine yönelik sayısal veriler paylaşılmadı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>