AMD güvenlik kusurlarını araştırıyor

0

AMD güvenlik

AMD güvenlik konusunda tartışmalara neden oldu. Bir siber güvenlik kurumu AMD işlemcilerinin güvenlik açığı olduğunu bildirdi. AMD, iddia edilen güvenlik kusurları hakkında hızlı bir şekilde araştırma yapmaya başladı.

AMD güvenlik açığı içeriyor mu?

Geçen yıl kurulan Tel Aviv merkezli siber güvenlik kurumu olan CTS Labs tarafından tespit edilen bulgular hakkında yayın yaptı. CTS Labs, AMD işlemcilerin güvenlik açığının bulunduğunu iddiasında bulundu. Bu açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden bulguların gerçek olup olmadığı üzerine araştırma başlattı.

Yayınlanan bir video, AMD’nin Ryzen ve EPYC işlemcilerinden hassas verileri koruyamadığı öne sürülen Ryzenfall, Master Key, Fallout ve Chimera markalarını içeriyor. Ancak video dahilinde verilen güvenlik kusuru bilgileri net bir şekilde belirtilmemiş durumda.

Araştırmanın yayınlanmasından saatler sonra, güvenlik araştırmacısı Dan Guido, hataların gerçek olduğunu doğruladı.

Ancak iddia edilen bu güvenlik açığının bildirilmesi konusunda önemli bir karmaşa yaşanmış durumda. Standart yollarda, eğer bir güvenlik açığı varsa bu şirkete bildirilmekte ve 90 günlük süre içerisinde sorunu çözmesi istenmektedir. Ancak CTS Labs bunu direkt yayınlayarak AMD tarafından eleştirilere maruz kaldı.

AMD yapacağı güvenlik araştırmaları sonucunda güvenlik açığının olup olmadığı konusunda net bir açıklamada bulunmak zorunda. Sonucun ne olacağı, eğer varsa bu güvenlik açığının ne boyutta olduğu konuları ise büyük bir merak oluşturmuş durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>