AMD işlemci pazarını domine ediyor

0

Intel’in yaşadığı stok sıkıntısıyla birlikte AMD sektördeki satış payını büyük oranlarda artırdı. AMD işlemci pazarını domine etmeye başladı.

AMD işlemci sektöründe Intel’i geçti

Almanya’nın en büyük perakendecilerinden biri olan Minfactory, işlemci sektörüne yönelik yeni bir araştırma yaptı. Minfactory’nin verilerine göre AMD’nin işlemci pazarındaki satış payı yüzde 82’ye ulaştı. Intel’in sektördeki payı ise yüzde 18 civarında kaldı.

İşlemci pazarının en büyük iki ismi olan AMD ile Intel arasındaki rekabette, Intel’in stoklara yetişememesi ve üst seviye işlemcilere yönelmesi AMD’ye büyük bir avantaj sağladı. AMD Rzen 5 ve Ryzen 7 satışlarıyla, pazardaki payını büyük ölçüde artırdı.

Ayrıca AMD’nin 7 nm işlemci mimarisi geliştirebilmesi de sektörde daha kuvvetli hale gelmesini sağladı.

Intel’in yaşadığı sorunlarının 2020 yılında da devam edeceği ve AMD’nin sektördeki payını daha da artıracağı tahmin ediliyor. Intel’in yaşadığı sorunların ardından nasıl bir hamle yapacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>