AMD işlemciler güvenlik açığıyla gündemde

0

AMD işlemciler güvenlik

Son 9 yılda piyasaya sürülmüş olan AMD işlemciler güvenlik açığıyla gündeme geldi. 2011 sonrası işlemcilerin veri sızıntısına neden olduğu belirtildi.

AMD işlemciler güvenlik açığı içeriyor

Geçtiğimiz günlerde Intel’de düzeltilemez bir güvenlik açığı tespit edilmiş ve bu açık donanım sektöründe büyük bir etki yaratmıştı. Bu kez benzer bir durum AMD’nin başına gelmiş durumda.

Graz University of Technology tarafından yürütülen bir araştırmada, 2011 sonrasında piyasaya sürülen AMD işlemcilerde önemli bir güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açığının Chrome ve Firefox gibi tarayıcılarda çalışan JavaScript koduyla gerçeklenebildiği belirtildi. Güvenlik açığının küçük ölçekli olsa da veri sızıntısına neden olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, ilgili güvenlik açığıyla ilgili AMD’ye bildirimde bulunduklarını ancak AMD’den henüz bir geri dönüş yapılmadığı belirtildi. Güvenlik açığının ise 2019 yılının Ağustos ayında tespit edildiği belirtildi. Açığın kapatılması için yazılım ve donanım tarafında düzeltmelerin gerektiği vurgulandı. AMD’nin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>