AMD sunucu tarafında değişikliğe gidiyor

0

AMD sunucu

AMD sunucu tarafında mimari değişikliğine gidiyor. AMD’nin uygulayacağı yeni stratejiyle ardık CDNA mimarisini kullanacak.

AMD sunucu tarafında mimari değişikliği yapıyor

AMD uzun bir süredir RDNA ismini verdiği verimli çekirdek mimarisine geçiş yapmış ve bu mimariyle başarılı çözümler sunmuştu. Orta seviye oyuncu pazarında önemli bir başarı sergileyen bu mimaride AMD değişikliğe hidiyor.

RDNA mimarisinde bazı değişiklikler yapan AMD, bu yeni mimarinin adının CDNA olacağını duyurdu. Sunucu tarafındaki işleyişi daha verimli hale getirmesi planlanan CDNA, 7nm ve 7nm+ üretim süreçlerini benimseyecek.

CDNA mimarisinde yapay zeka çekirdekleri için RDNA’daki bazı bileşenler çıkarılıp ek alan sağlandı. CDNA’da daha fazla yapay zeka çekirdeği ve iç bağlantı birimlerinin kullanılması sayesinde sunucu sistemleri performans yönünde daha ileri bir seviyeye taşınmış durumda.

AMD’nin yeni CDNA mimarisinin 2021 yılında piyasaya çıkacağı duyuruldu. Daha gelişmiş bir seviyede olacak CDNA 2 mimarisinin ise 2022 yılında piyasada olacağı belirtildi. AMD sunucu mimarisinde yapacağı ufak değişikliklerle daha fazla kullanıcı memnuniyeti hedefliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>