Techinside Google News
Techinside Google News

AMD’den heyecan verici haber: Zen 5 işlemciler yakında geliyor!

Teknoloji meraklıları için heyecan verici bir gelişme: AMD'nin yeni nesil Zen 5 tabanlı Ryzen işlemcileri piyasaya sürülmek üzere!
- Advertisement -

on gelen bilgilere göre, AMD’nin merakla beklenen yeni nesil Zen 5 tabanlı Ryzen işlemcileri ağustos ayında piyasaya sürülebilir. Mini PC üreticisi AOOSTAR, Zen 5 mimarisi üzerine dayanan bu yeni işlemcilerin çıkış tarihine ilişkin detaylar paylaştı.

AOOSTAR, AMD Zen 5 çekirdek mimarisine dayalı yeni nesil Ryzen işlemcilerinin ağustos ayında piyasaya sürülmesinin beklendiğini açıkladı. Firma, bu bilgiyi paylaşırken fazla detay vermedi, ancak bu tarih muhtemelen Strix APU’larına yönelik olabilir. Mini PC’ler genellikle masaüstü SKU’lar yerine mobil çiplere dayalı olarak üretildiği için bu tarih daha mantıklı görünüyor. Bununla birlikte, Zen 5 çekirdek mimarisine sahip yeni nesil Ryzen masaüstü CPU’ların da AM5 soket platformlarına aynı zaman diliminde gelmesi bekleniyor.

Mini PC’ler ekimde geliyor

AOOSTAR, AMD Zen 5 mimarisine dayalı ilk Mini PC’lerini ekim ayında, yani 2024’ün 4. çeyreğinin başlarında piyasaya süreceklerini belirtti. AMD’nin Strix APU’ları ise her alanda büyük yükseltmelerle gelecek. Bu serinin, Zen 5 mimarisine dayalı yeni CPU çekirdeklerine, tamamen yeni RDNA 3+ entegre GPU’ya ve önceki neslin 3 katı TOPS (~45 TOPS) sağlayan yeni XDNA 2 AI NPU’ya sahip olması bekleniyor.

AMD Zen 5 işlemcilerin standart monolitik tasarımında 12 CPU ve 16 RDNA 3+ iGPU çekirdeği bulunacak. Daha üst seviyeye hitap edecek olan Strix Halo yongalarında ise 16 CPU ve 40 RDNA 3+ iGPU çekirdeğine sahip monolitik bir tasarım görülebilir. Bu yongaların en erken 2024 sonunda piyasaya çıkması bekleniyor.

Muhtemelen çok daha fazla bilgi ve kesin çıkış tarihlerini önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Computex 2024 fuarında AMD’den duyacağız.

AMD’nin Zen 5 mimarisi üzerine inşa edilen yeni nesil Ryzen işlemcileri hakkındaki tüm detaylar, Computex 2024 fuarında netlik kazanacak. Merakla beklenen bu işlemcilerin performans kazanımları ve yenilikleri, teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratmış durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir