Amerika’dan çıkan uçuşlara da elektronik cihaz yasağı geliyor

0

ABD hükumeti, DAEŞ’in laptop şeklinde bomba hazırladığı istihbaratı üzerine İslam ülkelerinden ABD’ye giden uçaklarda cep telefonundan büyük elektronik cihazların kabinde taşınmasını yasaklamıştı. Büyük tartışma yaratan bu karar sonrasında ABD hükumetinin önce Avrupa ülkelerinden gelen uçuşlara da yasak koymayı tartıştığı haberleri geldi, ardından da ABD’den ülke dışına giden uçuşlara da elektronik cihaz yasağı konulacağı tartışmalarının başladığı duyuldu.

ABD’da bir açılışa katılan Savunma Bakanı’na konuyu soran gazeteciler ise bu tartışmaların doğru olduğu teyidini aldılar. Savunma Bakanı, sadece belirli uçuşlara yasak getirmenin yeterli olmadığını, tüm hava yolculuklarının güvenli hale getirilmesi konusunun yoğun olarak tartışıldığını ve ABD dışına uçan uçuşlara da elektronik cihaz yasağı getirmek üzere önemli tartışmalar yaşadıklarını doğruladı.

Yasaklar genişleyecek

ABD istihbarat örgütlerinin, laptop bombaları konusunda çok önemli bilgiler elde ettiğini ve bu sayede bazı girişimleri durdurduklarını da anlatan Savunma Bakanı, DAEŞ yok edilene kadar söz konusu uçuş kısıtlamalarının gerekli bir önlem olduğunu da vurguladı.

Öyle görünüyor ki, diğer devletler de ABD hükumetinin uyarılarını dikkate alacak olursa yakın gelecekte sadece ABD değil, tüm dünyadaki uçuşlara elektronik cihaz yasağı getirilebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>