İş analitiği artık parmaklarımızın ucunda

1

IBM, son on yıldaki en büyük duyurusu olarak nitelendirilebilecek “Watson Analitik” ürününü duyurdu. Watson Analitik, işletmelerin güçlü öngörüsel ve görsel analitik araçlara anında erişim kazanmasını sağlayan, devrim niteliğinde doğal dile dayalı bir hizmet olarak açıklanıyor. Analistlere göre,  günümüzde iş dünyasının yalnızca küçük bir kısmı, karar alma işlemleri için güçlü analitik araçları kullanıyor. Bu bağlamda Watson Analitik, gelişmiş ve öngörüsel analitik hizmetine herkesin kolayca erişmesi ve kullanabilmesi üzerine hazırlandı.

Watson Analitik çözümünün ilk versiyonu, bu yılın sonlarında masaüstü ve mobil aygıtlarda çalışmak üzere tasarlanmış, buluta dayalı bir hizmetin ücretsiz olan ve farklı özellikler istendiği taktirde satın alma opsiyonu sunan sürümünü içerecek. Watson Analitik; kolay kullanımlı veri erişimi, veri işleme, basitçe yürütebilen ambar hizmetleri gibi bir dizi kapsamlı ve self servis analitik hizmetleri sağlıyor. İş dünyasındaki kullanıcıların eyleme dönüştürebilecekleri ve etkileşim kurulabilecekleri analiz ve görselleştirmeler için bu hizmetler, verileri elde etmeyi ve kullanıma hazır hale getirmeyi mümkün kılıyor.

IBM Watson Analitik, güçlü ve öngörüsel analitikle daha kolay etkileşim kurmak için doğal dilden faydalanıyor ve örnek olarak şu temel soruları yanıtlayabiliyor:

  • Ürün satışlarımı yönlendiren temel unsurlar nelerdir?
  • Çalışanlarımı elde tutmaya en fazla destek olan yan haklar hangileridir?
  • Anlaşmaya varma olasılığı en yüksek olan işler hangileridir?

Yorumlar

  1. Milyon dolarlık yada liralık hamlelerin konuşulduğu yönetim kurullarında IBM yazılımının ne söylediğine kimsenin oralı olacağını sanmıyorum. Borsa verileri, fabrika dönütleri ve personal göstergeleri, yüzde raporları vs vs. var. Tabi IBM de öngörü diye altını çizmiş. Öngörü için yazılım yazmak. Ücretsiz ofis paketini yayınlasa iyiydi sanki..

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>