Android Auto, Hyundai ile geliyor

0

Android Auto
Android Auto

Android akıllı telefon kullanıcıları artık 2015 modet Sonata model araçları için satıcılara, şayet navigasyon sistemleri varsa, Android Auto’yu ücretsiz yükleme talebi verebilecek. Sistem sürücünün akıllı telefonu ve aracı birbirine bağlayarak, Google Maps gibi uygulamaları kullanmak, dokunmatik ekran üzerinden direksiyon kontrolü gibi olasılıkları mümkün kılıyor.

Google ilk olarak 2014 yılında duyurulan projenin Hyundai, Audi ve Honda gibi otomobil üreticileri ile ortak olarak yürütüleceğini söylemişti. Şirketin söylediğine göre sistem 2016 yılında 28 farklı markada kullanılabilir olacak. Bu süreçte Apple da, BMW, GM ve Honda gibi isimler ile ortak çalışacak.

Apple’ın CarPlay’i ile çalışan otomobiller üzerinde de çalışan Hyundai, Kia Motor bünyesinde ve dünyanın en büyük 5 otomobil üreticisinden bir tanesi.

Her şeyden önce kullanıcı güvenliği diyen Android Auto, Euromonitor International adlı tüketici elektroniği araştırma şirketine göre Hindistan gibi otomotiv sektörünün hızla yükseldiği selktörlerde yüzde 85’lik akıllı telefon kullanım oranıyla Google için büyük bir şans.

BBC’ye göreyse, Hyundai Sonata adlı orta segment araçlar, belli bir kitleyi hedefliyor ve bu pazardaki yüzde 5’lik iPhone kullanıcılarını merkezine almıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>