Techinside Google News
Techinside Google News

Android Auto, Hyundai ile geliyor

Güney Koreli Hyundai, ilk Android Auto sistemli otomobilleri sunan isim olacak.
- Advertisement -
Android Auto
Android Auto

Android akıllı telefon kullanıcıları artık 2015 modet Sonata model araçları için satıcılara, şayet navigasyon sistemleri varsa, Android Auto’yu ücretsiz yükleme talebi verebilecek. Sistem sürücünün akıllı telefonu ve aracı birbirine bağlayarak, Google Maps gibi uygulamaları kullanmak, dokunmatik ekran üzerinden direksiyon kontrolü gibi olasılıkları mümkün kılıyor.

Google ilk olarak 2014 yılında duyurulan projenin Hyundai, Audi ve Honda gibi otomobil üreticileri ile ortak olarak yürütüleceğini söylemişti. Şirketin söylediğine göre sistem 2016 yılında 28 farklı markada kullanılabilir olacak. Bu süreçte Apple da, BMW, GM ve Honda gibi isimler ile ortak çalışacak.

Apple’ın CarPlay’i ile çalışan otomobiller üzerinde de çalışan Hyundai, Kia Motor bünyesinde ve dünyanın en büyük 5 otomobil üreticisinden bir tanesi.

Her şeyden önce kullanıcı güvenliği diyen Android Auto, Euromonitor International adlı tüketici elektroniği araştırma şirketine göre Hindistan gibi otomotiv sektörünün hızla yükseldiği selktörlerde yüzde 85’lik akıllı telefon kullanım oranıyla Google için büyük bir şans.

BBC’ye göreyse, Hyundai Sonata adlı orta segment araçlar, belli bir kitleyi hedefliyor ve bu pazardaki yüzde 5’lik iPhone kullanıcılarını merkezine almıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir