Android, Google’a ne kadar para kazandırdı?

0

Android-money-Ua-Format

Apple ve Google arasındaki rekabet mobil işletim sistemleri iOS ve Android üzerinden hızla devam ediyor. Elbette iki şirket diğer pek çok alanda da birbirine karşı cephe almaya devam ediyor. Küçük internet cihazları, otomobil teknolojileri, akıllı ev sistemleri, web tarayıcıları, reklam pazarlama vs derken, Apple ve Google arasında gerçekten dev bir rekabet olduğunu biliyoruz. Ama bu rekabetin en çok gözümüze çarptığı nokta şimdilik mobil işletim sistemleri.

Apple, 40 milyar dolar kazanmış

Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde AppStore’un Apple’a ve iş ortaklarına ne kadar para kazandırdığına dair detaylı rakamlar vermişti. Buna göre AppStore’un sadece 2015 yılında 6.4 milyar dolar kazandığını biliyoruz. Tim Cook ise Apple yönetiminde geçerdiği başarılı bir 2015 için şirketten 10.4 milyon dolar kar payı aldı.  Her yıl %20 büyüyen AppStore ise açıldığı günden bu yana şirkete 40 milyar dolardan fazla kazanç sağladı. AppStore hakkındaki kazanç raporunu konu alan haberimizi bu linkten okuyabilirsiniz.

Elbette Apple’ın iOS yükl telefon satışlarından elde ettiği kazanç da ayrı bir konu. Google’ın ise Android’den ne kadar kazandığına dair net bir bilgi sahibi değildik ancak Google ve Oracle arasında, Java yüzünden yıllardır devam bir dava, bu bilginin mahkemede ortaya çıkmasını sağladı.

Oracle’ın, Google hakkında mahkemeye açıkladığı belgelere göre, Google ilk günden bu yana, Android üzerinden 31 milyar dolar gelir elde etmiş ve bunun 22 milyar doları da kar hanesine yazılmış. Paranın kaynağı ise Google’n Android platformunda pazarladığı reklamlardan, Android telefon satışlarından aldığı komisyonlardan ve Play marketteki uygulama satış gelirlerinden oluşuyor.

Oracle’ın rakamlarında küçük yanılma payları olsa da, ortaya çıkan tablo, Apple’ın mobil işletim sisteminden sağladığı kazanç noktasında Google’dan fersah fersah önde olduğunu gösteriyor. Google’ın 22 milyar dolarlık karının içinde Android telefon satışları da bulunuyorken, Apple’ın 40 milyar dolarlık kazancının içinde iPhone, iPod ve iPad satışları bulunmuyor, ki bu satışlardan oluşan karın yüzlerce milyar doları bulduğunu biliyoruz.

Öte yandan, rakibine oranla çok daha küçük kazançlarla çalıştığını gördüğümüz Google’ın bu dar alanına rağmen, rakibini çok zorlayan bir ürün ortaya çıkardığını da kabul etmek lazım. Eğer iOS’un ve Android’in başarısını sadece kazandıkları paraya endeksleyecek olsaydık şu anda Dünyada milyarlarca iOS telefon bulunması Android’in ise teknoloji meraklısı küçük bir zümre tarafından kullanılan, butik bir işletim sistemi olarak kalması gerekiyordu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>