Techinside Google News
Techinside Google News

Android kullanıcıları dikkat! Pil sağlığınızı kontrol edin!

Düşük pil göstergesini sık sık görmek, özellikle birkaç saat önce telefonunuzu tamamen şarj ettiğinizi düşünüyorsanız, can sıkıcı olabilir.
- Advertisement -

İster üst düzey, ister bütçe dostu bir telefon kullanın, pil zamanla azalır.

Ayarlar uygulamasında ayrıntılarını gözden geçirerek veya ayrıntılı raporlar sunan üçüncü taraf uygulamaları yükleyerek pilin sağlığını kontrol edebilirsiniz. Bu kılavuz, Android telefonunuzun veya tabletinizin pil sağlığını kontrol etmek için çeşitli yöntemlerde size yol gösteriyor.

Neden pil sağlığını kontrol etmelisiniz?

Pil sağlığı önemli bir göstergesi. Size bir pilin bozulma hızını söyler. Pil kapasitesi, sıcaklık ve şarj döngüleri hakkında bilgi sağlar. Çoğu Android telefon, çeşitli uygulamalar ve pil tüketimi ayrıntılarıyla pil kullanımı gibi temel istatistikleri gösteriyor. Bir Samsung telefonunuz varsa, Samsung Members uygulamasıyla pil hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Diğer telefonlar için AccuBattery, Battery Guru veya CPU-Z gibi üçüncü taraf bir uygulama da kullanabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasından pil kullanımını kontrol edin

Telefonunuzun pil kullanımını ayarlar uygulamasından görüntüleyebilirsiniz. Çoğu telefon hangi uygulamaların en fazla güç tükettiğini gösterirken, bazıları pilinizin sıcaklığını da gösteriyor.

 1. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Pil’i seçin veya arama çubuğundan pil arayın.
 3. Pil kullanımını seçin.
 4. Bu, son tam şarjdan bu yana pil kullanımını gösterir. Ayrıca hangi uygulamaların telefonunuzun pilini tüketdiğini de gösteriyor.
 5. Daha fazla ayrıntı görüntülemek için sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun.
 6. Tüm cihaz kullanımını göster’i seçin.
 7. Menüden herhangi bir uygulamayı seçin. Pil kullanımını yönetmek için SınırsızOptimize Edilmiş ve Kısıtlanmış gibi seçenekler göreceksiniz.

Telefon uygulamasından pil sağlığınızı kontrol edin

Android’in telefon bilgilerini, kullanım istatistiklerini ve Wi-Fi bilgilerini gösteren gizli tanılama menüsüne erişebilirsiniz. Çoğu telefon pil bilgisi göstermez. Telefonunuzda çalışıp çalışmadığını doğrulamak için şu adımları izleyin:

 1. Telefon uygulamanızı açın ve *#*#4636#*#* şeklinde tuşlayın.
 2. Pil bilgilerini arayın. Pil sağlığı, şarj seviyesi ve sıcaklık gibi ayrıntıları görüntülenecek.

Telefonunuzda Pil bilgileri bölümü yoksa alternatif yöntemleri deneyin.

Samsung Members uygulamasından Samsung telefonunuzun pil sağlığını kontrol edin

Samsung Members uygulamasında cihazınızın performansını test etmek için bir tanılama menüsü var. Çoğu Samsung telefonunda önceden yüklenmiş olarak geliyor. Eğer yoksa uygulamayı Google Play Store veya Galaxy Store’dan indirin.

Samsung telefonunuzun pil sağlığını şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

 1. Samsung Members uygulamasını açın.
 2. Tanılama’yı seçin.
 3. Telefon tanılama’yı seçin.
 4. Pil durumuna dokunun.

 5. Bu, pil sağlığı, kullanım ömrü ve kapasitesi gibi ayrıntıları içeren bir sayfa göreceksiniz. Pilinizin sağlığı kötü veya zayıfsa, pilinizi değiştirmeyi düşünün.

Pil sağlığınızı üçüncü taraf bir uygulama ile kontrol edin

AccuBattery, CPU-Z ve Battery Guru gibi üçüncü taraf uygulamalar, pil sağlığınız hakkında ayrıntılı bilgi gösterebiliyor. Kapasite, sıcaklık ve kullanım detayları dahil olmak üzere piliniz hakkında kapsamlı bilgiler sunuyorlar.

AccuBattery, Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Reklamları kaldırmak ve karanlık bir tema, bir günden eski oturumlara erişim ve bildirimlerdeki ayrıntılı pil bilgileri gibi özelliklerin kilidini açmak için Pro’ya yükseltebilirsiniz.

Uygulamanın şarj etme, boşaltma, sağlık ve geçmiş için ayrı sekmeleri var. Şarj bölümü, telefonunuz şarj oluyorsa canlı şarj istatistiklerini görüntüler; aksi takdirde, son şarj oturumunun ayrıntılarını görürsünüz. Boşaltma sekmesi, pilinizin ne kadar hızlı boşalıştığını gösteriyor. Sağlık bölümünde pil sağlığı ve pil aşınması gibi ayrıntılar vardır. Geçmiş, geçmiş şarj oturumları hakkında bilgi var.

CPU-Z

CPU-Z, telefonunuzun işlemcisi, cihaz modeli, RAM, depolama alanı ve pili hakkında ayrıntılı bilgi sağlıyor. Pil sekmesi pil seviyenizi, sağlığınızı, sıcaklığınızı ve daha fazlasını görüntülüyor. Uygulama, Google Play Store’da mevcut ve reklam destekli. Reklamları uygulama içi satın alma yoluyla kaldırabilirsiniz.

Battery Guru

Battery Guru, pilinizin sağlığını, şarj hızını ve kapasitesini izleyen ücretsiz bir uygulama. Pil seviyeleri, sıcaklık ve kullanım ani artışları için alarmlar ayarlayabilirsiniz.

Android telefonunuzun pilini ne zaman değiştirmelisiniz?


Android telefonunuzdaki lityum-ion pil bir sarf malzemesi, yani sınırlı bir ömrü var. Ancak pil sorunları zaman geçtikçe ortaya çıkabilir. Telefonunuz aniden kapanırsa, yanıt vermesi yavaşsa veya son tam şarjından sadece birkaç saat sonra sürerse, pilinizin arızalı olduğu anlamına gelebilir. Değiştirme veya telefon yükseltme zamanı gelmiş olabilir.

Telefonunuzun pil sağlığına dikkat edin

Telefonunuzun pil sağlığını izlemek, cihazınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için hayati önem taşıyor. Yukarıda listelenen yöntemlerle, bozulan bir pilin açık işaretlerini görecek ve çalışmayı bırakmadan önce değiştirebileceksiniz.

Hızla tükenen yeni bir telefonunuz varsa, mobil uygulamaların pilinizi boşaltıp tüketmediğini kontrol edin.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir