Android lokasyona göre uygulama önerecek

0

Google’ın yeni duyurduğu özelliğe göre, Android işletim sistemi artık kullanıcının bulunduğu lokasyona göre ihtiyacı olabilecek veya ona avantaj kazandırabilecek uygulamaları önerecek.

Nearby isimli yeni özellik, uygulama marketi PlayStore ile bağlantılı çalışacak. Böylece kullanıcılar, bulundukları lokasyonda işlerine yarayabilecek uygulamalar hakkında bilgilendirilecek. Örneğin hava limanında THY check-in bankolarının yakınında bulunan bir mobil cihaz kullanıcısına, eğer varsa THY’nin uçak içinde film ve dizileri ücretsiz olarak izlemesine izin veren uygulaması hatırlatılacak, kullanıcı uyarıya tıkladığında PlayStore’da ilgili sayfaya yönlendirilecek ve uygulamayı indirip kurması mümkün olacak.

Nearby aynı zamanda cep telefonu ile Android Wear cihazları arasındaki veri iletişimini de düzenleyecek. Google yeni uygulamanın reklam verenler tarafından nasıl kullanılabileceğine dair henüz bir açıklama yapmadı ancak Nearby yeteneğinn lokasyon bazlı reklamlar için de kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>