Android Pay Avrupa yolcusu

0

Fintech dünyasıyla ilgilenmeyenler bile mobil cüzdanları biliyor; Apple Pay, Android Pay ve Samsung Pay arasında 2016 yılında alev alması beklenen bir rekabet kızışıyor. Apple Pay’in Avrupa’daki hizmetlerine Birleşik Krallık ile başlamasının ardından Google vakit kaybetmeden Android Pay’i aynı pazarda hizmete sunmaya hazırlanıyor.

Hafta içinde yayınlanan bir blog gönderisine göre Android Pay önümüzdeki aylarda Birleşik Krallık’taki mobil kullanıcıların servisine sunulacak. Üstelik bankalardan ödeme ağlarına, perakende zincirlerinden mobil uygulamalara kadar pek çok iş ortağı da Google’ın yanında yer alıyor. Tıpkı Apple Pay’de olduğu gibi, Android telefon kullanıcıları cihazlarına girdikleri kredi kartı ya da banka kartı bilgileriyle sadece akıllı telefonlarını kullanarak alışverişlerini gerçekleştirebilecek.

Android Pay İngiltere’de daha avantajlı

İngiltere ve civarını kapsayan Birleşik Krallık’ta akıllı telefon pazarını yüzde 53 pay ile Android domine ediyor. iPhone kullanımı yüzde 39 oranında. Android Pay hizmete girdiği anda bu hizmeti kullanabilecek olan 26 milyonluk kalabalık bir kitle bulunuyor. Öte yandan HSBC, Lloyds, Bank of Scotland, Halifax ve ülkedeki diğer büyük bankaların Android Pay’i destekleyeceği aynı blog yazısında açıklanıyor. Bu da ilk andan itibaren tüm Birleşik Krallık bankalarının yüzde 60’ının Android Pay’i desteklemesi demek oluyor.

Google’ın asıl iştahını kabartan ise; Birleşik Krallık’ta mobil cüzdan konusunda farkındalığın dünyanın geri kalanından çok daha iyi durumda olması. Temassız ödeme servisleri bu coğrafyada mobil kullanıcılar tarafından yaygın olarak biliniyor ve özellikle geçtiğimiz yıl sıkça tercih edilmeye başlandı.

Birleşik Krallık temassıza alışık

Bölge genelinde 319 bini aşkın temassız işlem noktası bulunurken, ülkede temassız kartlarla yapılan harcamalar 2015 yılında 10,8 milyar doları aşmış durumda. Bu sayı 2014 ve öncesindeki yedi yılın toplamından iki kat daha fazla. Android Pay pazara girdiğinde ise grafiğin daha da hızlı yükselmesi bekleniyor.

Fintech alanında en hızlı gelişimin gözlendiği ve her geçen gün yeni bir finansal teknoloji startup’ıyla gündeme gelen Birleşik Krallık’ta Apple Pay Temmuz 2015’ten bu yana hizmet veriyor. Google bu yıl içinde pazara girecek ve Samsung Pay için de 2016 yılı için umutlar büyük. Mobil cüzdan teknolojilerinin Avrupa’da gösterdiği gelişim, dünyanın geri kalanında da trendin seyri açısından önem arz edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>