Android Studio 4.0 yayınlandı

0

Android Studio 4.0

Google, merakla beklenen Android Studio 4.0’ı yayınladı. Kararlı sürümle yayınlanan Android Studio 4.0 uygulama geliştiriciler için yenilikler sunuyor.

Android Studio 4.0 ile uygulama geliştirme

Yazılım ve dijitalleşme sektöründe yaşanan büyüme, mobil uygulama sektörüne de olumlu yansıdı. Bununla birlik, Google ve Apple uygulama geliştiriciler için yenilikler sunmaya devam ediyor.

Google, uygulama geliştiriciler için hazırladığı ve merakla beklenen Android Studio 4.0’ın kararlı sürümünü yayınladı. Daha önce şubat ayında 3.6 sürümü yayınlanan Android Studio’nun 4.0 sürümünün Google I/O etkinliği ile tanıtılması bekleniyordu. Ancak koronavirüs nedeniyle etkinliklerin iptal edilmesiyle, tanıtım online olarak yapıldı.

Yeni sürümde en çok dikkat çeken ise Motion Editor özelliği oldu. Yeni düzenleyici Motion Editor ile geliştiricilerin karmaşık XML dosyaları oluşturması gerekmiyor. Daha sade ve kolay düzenleme imkanı sunan Motion Editor ile karmaşık animasyonlar bile kolaylıkla yapılabiliyor.

Yeni Layout Validation özelliğiyle de geliştiriciler uygulamalarını farklı ekran boyutları için görüntüleyebiliyor. Böylelikle kullanıcıların uygulamalarda en iyi ekran görüntüsüne ulaşmaları için gerekli düzenlemeler yapılabiliyor.

Android Studio 4.0’ı deneyimlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>