Android uygulamaları lokasyona tepki verecek

0

Google’ın geliştiriciler konferansı I/O’da ortaya çıkan etkileyici yeniliklerden biri de, Android uygulama geliştiricileri için duyurulan yeni geliştirme aracı oldu. Bu araç sayesinde artık mobil uygulamaların, lokasyona bağlı olarak tepkiler vermesi mümkün olacak.

Yeni geliştirici aracının yeteneklerine örnek olarak, bir kullanıcının aracıyla ilerlerken eczaneye yakınlaşması halinde, not veya alarm uygulamasının alarm vererek, biten ilacını alması için eczaneye uğrayabileceğini hatırlatması gösterilebilir. Veya kullanıcının işe gidiş, dönüş saatlerinde navigasyon veya alarm uygulamalarının dışarıdaki hava durumu hakkında bilgi veren bir not göstermesi mümkün olabilecek. Akıllı ev uygulamaları ile birleştirilebilecek yeni yetenekler sayesinde kullanıcı işten eve doğru yaklaştığında navigasyon uygulaması akıllı ev uygulamasına müdahale ederek evdeki kaloriferi/kombiyi önceden çalıştırıp kullanıcı eve vardığında evin sıcak olmasını sağlayabilecek. Aynı şekilde sabah evden çıktıktan sonra kombiyi otomatik olarak kısarak, hatta açık kalan ışıkları, elektronik cihazları kapatarak tasarrufa katkıda bulunabilecek.

Google’ın, Awareness API ismini verdiği yeni geliştirici araçları sayesinde mümkün olacak bu yeteneklerin, önümüzdeki yıla kadar Android ekosisteminde ortaya çıkması bekleniyor. Awareness API de önümüzdeki günlerde indirmeye açılacak ve geliştiricilerin kullanımına sunulacak. Yeni araç sayesinde uygulamaların diğer cihazların konumlarını okuma imkanı da olacak. Böylece küçük IOT cihazlarla etkileşim mümkün olacak. Örneğin, kapıya takılacak bir akıllı kilide internetten müdahale etmek mümkün olacağı gibi, evin sahibi telefonuyla birlikte kilide doğru yaklaştığında kapı otomatik olarak açılacak, telefon kapıdan uzaklaştığında kapı tekrar kilitlenecek. Yeni API sayesinde çok sayıda farklı uygulama geliştirilebilecek. Bakalım, yaratıcı zekalar hayatımıza hangi yeni yetenekleri katacaklar?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>