Techinside Google News
Techinside Google News

Anduril, yenilikçi hava savunma aracı Roadrunner’ı tanıttı

Anduril Industries, dikey olarak kalkış yapabilen ve havadaki tehditleri yakalayıp yok edebilen otonom hava aracı Roadrunner'ı tanıttı.
- Advertisement -

Kaliforniya merkezli savunma teknolojisi lideri Anduril Industries, düşük maliyetli ancak yüksek performanslı otonom hava aracı Roadrunner’ı tanıttı. Bu yeni nesil hava aracı, dikey kalkış yapabilme özelliği ve hava tehditlerini etkili bir şekilde ortadan kaldırma yeteneği ile dikkat çekiyor.

Anduril, 1 Aralık’ta Roadrunner’ın iki çeşidini duyurdu. Roadrunner, modüler tasarımı ve çift jet motorları sayesinde düşük maliyetli bir dikey kalkış ve iniş (VTOL) hava aracı olarak öne çıkıyor. Temel Roadrunner, hızlı bir şekilde fırlatılabiliyor ve farklı görevler için yeniden konfigüre edilebilen faydalı yükleri taşıyabiliyor.

Ayrıca, Roadrunner-M adı verilen bir varyant da tanıtıldı. Bu versiyon, yüksek patlayıcılı önleme aracı olarak adlandırılan savaş başlıkları taşıma yeteneğine sahip ve aynı zamanda hava tehditlerini ortadan kaldırma amacıyla kullanılabiliyor.

Anduril’in kurucusu Palmer Luckey, şirketin Roadrunner sistemlerini iki yıldır geliştirdiğini ve ABD’li bir müşteri ile düşük oranlı üretime başlamak üzere anlaştıklarını belirtti. Müşterinin kimliği gizli tutulsa da siparişin hacminin “yüzlerce birim” olduğu ifade edildi.*

Roadrunner’ın diğer sistemlere göre avantajları arasında daha hızlı fırlatma süresi, üç kat daha fazla savaş başlığı taşıma kapasitesi, on kat daha etkili menzil ve G-kuvvetlerinde üç kat daha fazla manevra kabiliyeti bulunuyor.

Anduril’in strateji şefi Chris Brose, Roadrunner’ın diğer anti-drone sistemlerinden daha maliyet etkin olduğunu ve geniş bir tehdit yelpazesine karşı etkili bir alternatif sunduğunu vurguladı. Seri üretime geçildiğinde sistemlerin daha da ucuzlayacağını belirtti.*

Anduril, Roadrunner’ı diğer sistem aileleri gibi yapay zeka destekli komuta ve kontrol yazılımı Lattice ile kontrol edilebileceğini veya mevcut sistemlere entegre edilebileceğini açıkladı. Şirket, Roadrunner’ın eski sistemlere kıyasla daha güçlü ve esnek bir çözüm sunduğunu belirtiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir