Angry Birds filminin faturası ağır oldu

0

Yeni bir çağa ayak uyduramadıktan sonra o çağı sizin başlatmış olmanız bir şey değiştirmez; Angry Birds geliştiricisi Rovio Entertainment’ın son mali raporu da bunun kayda değer bir örneği oldu. Basit mobil oyun furyasını iPhone’a yıllar önce çıkardığı Angry Birds ile başlatan Rovio, son iki yılında gelir düşüşü raporlamıştı ve bu yıl grafiğin eksi kısmına geçiş yaptı.

Rovio tarafından yayınlanan bilançoda 13 milyon euro zarar görülüyor ve bunun sebebi geçtiğimiz yıl gerçekleşen büyük ölçekli yeniden yapılanma ve 3 boyutlu çekilen Hollywood filmine yapılan yatırım olarak gösteriliyor.

Mobil oyun geliştiricisi lisans gelirlerinde düşüş yaşıyor. Geçen yıl işgücünü üçte bir oranında azalttı ve Hollywood standartlarında çekilen Angry Birds 3D filmi büyük bir yatırım gerektirdi. Ancak bunların yanı sıra şirketin iş modeli olarak da bazı hataları bulunuyor.

 

Rovio yeniliğe uzak kaldı

Tüm sermayeyi Angry Birds serisine yaslayan Rovio, aynı başarıya yaklaşacak yeni bir oyunu piyasaya sürmeyi başaramadı. Dünya genelinde pek çok ülkede akıllı telefon pazarının doyuma yaklaşması sonucunda da asabi kuşların çeşitli maceralarını denemeyen neredeyse kalmadı ve buna bağlı olarak satışlar hissedilir şekilde düştü. Önceki yıl 158 milyon euro olan satışlar, 2015’te 142 milyon euroya kadar geriledi.

Rovio’nun şimdilik en büyük umudu önümüzdeki ay vizyona girecek olan Angry Birds filmi. Bu film ile birlikte oyun satışlarının tekrar artmasını ve mağazalarda çıkan peluş oyuncaklara benzer yeni lisans anlaşmaları yapmayı umut eden şirketin CEO’su Kati Levoranta, yaptığı açıklamada “Bu yılın ilk çeyreği şimdiden kârlı geçiyor ve 2016’nın geri kalanına da olumlu bakıyoruz” ifadesini kullandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>