Angry Birds yapımcısı Rovio hisseleri geriledi

1

Angry Birds

Angry Birds için beklentiler gerçekleşmedi. Angry Birds yapımcısı Rovio hisseleri neredeyse yüzde 20’lik bir gerileme yaşadı. Gelirlerde artış yaşansa da giderlerdeki artış problem oldu.

Angry Birds hisseleri düştü

Oyunun üreticisi Rovio Entertainment, üç aylık satış ve kar beklentilerinin altında kaldı. Fin şirketinin hisselerinde yüzde 20’ye yakın bir düşüş yaşandı. Satışlar bir yıl öncesine göre yüzde 41 artarak 70.7 milyon avroya yükseldi. Ancak artan pazarlama maliyetleri, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi düzeltilmiş kazançların üçüncü çeyrekte 8,6 milyon avro (10,2 milyon dolar) seviyesinde olduğu anlamına geldi.

OP Equities analisti Hannu Rauhala,  “Maliyetler şaşırtıcı derecede büyüktü ancak aynı zamanda ödeme yapan müşterilerin sayısı da beklentilerin altında kalınmasına neden oldu” dedi. Eylül ayında Helsinki borsasında listelenen Rovio, hisse sayısının 9.64 euroya düştüğünü duyurdu. Bu fiyatın neredeyse yüzde 19’luk bir düşüşle 11.000 Euro olan IPO fiyatının çok altında olduğu belirtiliyor.

Rovio, oyunun 2009 lansmanından sonra hızlı bir büyüme yaşadı. Ancak rekabeti artırmak ve tüketicilerin serbestçe temin edilebilen oyunlara geçiş yapması nedeniyle 2015’te personelinin üçte birini çıkardı.

Yorumlar

  1. bir zamanlar herkes oyun tuttu diye yeni appler üretip gelir kazanmaya başlamıştı ama gerilemesi normal her seferinde yeni bir akım baslıyor … Bakalım sıradaki popüler karakterler neler olacak…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>