Anonymous Türkiye’ye Ne Kadar Zarar Verdi?

0

anonimRusya ile yaşanan savaş uçağı krizi sonunda fiili çatışmaya dönüştü. Ancak bu çatışma gerçek dünyada değil, sanal dünyada devam ediyor ve son derece ciddi sonuçları var.

Putin’in IŞİD konusunda Türkiye’yi suçlamasından sonra Türkiye’ye saldırmaya karar veren hacker grubu Anonymous, 14 Aralık’ta 5 sunucusu ODTÜ’de bulunan Nic.tr alan adı servisine saldırmaya başladı. 40 Gbps hızındaki saldırı ise ODTÜ’nün açıklamasına göre, dünyada yaşanmış en yoğun DDoS saldırısı…

Anonymous bu ilk saldırı ile .tr alan adlı Türk sitelerine yurt dışından erişimi zorlaştırmayı başardı. Böylece özellikle e-ticaret siteleri, yurt dışındakü müşterilerinden sipariş alamamaya başladı. Bu aynı zamanda online servisler aracılığı ile yurt dışına yapılan ihracata sekte vurmak anlamına geliyor. Ancak şimdilik zararın boyutu net değil. 7 günlük zararın, on milyonlarca doları bulabileceği de tahmin ediliyor.

Fakat sorun burada bitmedi. Anonymous ilk saldırının ardından yeni saldırların devam edeceğini duyurmuştu ve dün akşam üzeri saatlerinde, bankacılık servislerine benzer bir DDoS saldırısı düzenlendi. Hazırlıksız yakalanan bankaların online servisleri beklenmedik şekilde çöktü, ulaşılamaz hale geldi. Böylece, online olarak para transferi yapmak isteyenler banka sitelerine ulaşamadılar. Bankada sakladığı altınını, dolarını, hisse senedini, fonunu, tahvilini satarak kazanç sağlamak isteyenler yine online servislere ulaşamadılar ve alım satım yapamadılar.

Yüzlerce milyon dolar zarar

Sadece dün İstanbul Borsası’ndaki işlem hacmi son bir ayın en düşük seviyesinin de altına indi. Son bir haftadır BİST 100 endeksindeki yüksek hacimli şirketlerin işlem hacmi günlük 600-900 milyon adet arasındayken, sadece akşam kapanışa yaklaşmışken başlayan saldırı sonrasında BİST 100 endeksinin işlem hacmi 423 milyon adet olarak gerçekleşti. Bugün ise daha da büyük düşüş bekliyoruz zira günün yarısına ulaşmamıza rağmen BİST 100 endeksi sadece 62 milyon adet seviyesinde. Sadece bir günde yüzlerce milyon TL’lik menkul kıymet ticareti hacmine balta vurulduğu görülüyor. Sadece borsa aracı kurumlarının bir günlük komisyon zararı 3-4 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

Kısaca söylemek gerekirse insanlar borsada işlem yapamakta zorlanıyor. Bu banka sistemlerine erişemedikleri için mi yoksa saldırı altında olan bir online finans sisteminde işlem yapmak istemediklerinden mi, şu anda biliemiyoruz ama şurası açık ki Ruslar Türkiye’nin menkul kıymetler piyasalarına ağır hasar verdirmeyi başardılar. Bu da, Türk şirketlerini vurmayı başardıkları anlamına geliyor. Eğer bu saldırılar sürecek ve engellenemeyecek olursa, zararın boyutlarının daha da büyüyeceğini tahmin edebiliriz.

Peki Türkiye’nin sanal dünyadaki varlığını koruyan ve bu saldırılarla  saldırganları bertaraf edebilecek bir sanal güvenlik operasyonu ekibimiz yok mu?

Onu da başka bir analizde inceleyeceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>