ANYmal robot Spot ile rekabet ediyor

0

ANYmal robot

İsviçreli ANYbotics’in ANYmal robotu Spot ile kıyasıya rekabet ediyor. Dört ayaklı iki robot da birbirine çok benziyor.

ANYmal robot Spot ile kıyaslanıyor

Boston Dynamics’in ünlü robotu Spot, satışa çıkmasının ardından yaygınlaşmaya devam ediyor. Spot farklı sektörlerde kullanılırken, birçok rakibi de bulunuyor.

ANYmal robot, şimdiye dek Spot’un en büyük rakipleri arasında görülüyor. ANYbotics, dört ayaklı ANYmal robotu bir sonraki seviyeye taşımaya hazır olduğunu duyurdu. Robot, özellikle enerji ve endüstriyel tesisler gibi yerleri, 7 gün 24 saat devriye gezmek için tasarlandı.

Robotun üzerine monte edilmiş, görsel, akustik ve termal kameralar dahil olmak üzere inceleme için bir dizi farklı sensör içeren özelleştirilebilir bileşenler bulunuyor. ANYmal, merdivenlerden yukarı yürüyebilir ve daha geleneksel tekerlekli robotikler için başka türlü erişilemeyen alanlara girebilir. Denetimleri bağımsız olarak gerçekleştirebilir ve pil azaldığında şarj yuvasına dönebilir.

Robot şu anda pilot olarak konuşlandırılıyor ve robot için ön siparişler açılmış durumda. Bu yılın ikinci yarısında robotun teslimatlarına başlanması bekleniyor. ANYmal piyasaya çıktıktan sonra, Spot ile rekabette yeni bir dönem başlayacak diyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>