App Store komisyon yüzdelerini güncelledi

0

App Store komisyon

Apple gelen tepkilerle App Store komisyon yüzdelerini güncelleyeceğini duyurmuştu. Küçük İşletme Programı Apple tarafından sunulmaya başlandı.

App Store komisyon yüzdesi 15’e düşürüldü

Apple’ın uygulama satışları ve uygulama içi satın almalardan elde ettiği gelir birçok uygulama geliştirici ve şirket tarafından eleştiri alıyordu. Gelen tepkilerin ardından Apple, App Store komisyonlarında düzenlemeye gideceğini duyurmuştu.

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle devreye girecek olan Küçük İşletme Programı kapsamında, alınan komisyonlar yüzde 15’e düşürülecekti. Ancak Apple beklenenden erken davranarak 26 Aralık 2020’de bu yeni düzenlemeyi devreye aldı.

Apple tarafından yapılan açıklamada, geliştiricilerin artık işleri için daha fazla kaynak yaratabileceği ve müşterilerine kaliteli uygulamalar sunabileceği belirtildi.

Ancak Apple’ın uygulamaya devam ettiği standart yüzde 30’luk komisyon halen geçerliliğini koruyor. Yeni düzenleme yalnızca 1 milyon dolar gelirin altında kalan küçük işletmeleri kapsıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>