App Store komisyonları için tepki yağıyor

0

App Store komisyonları

Uygulama geliştiriciler için günümüzün en iyi platformu App Store diyebiliriz. Ancak App Store komisyonları için tepkiler yağıyor.

Yayıncılar App Store komisyonları için tepkili

Uygulama geliştiriciler zorlu geliştirme süreçlerinin ardından uygulamalarını markete koyarken de bir takım zorlukları aşmak zorunda kalıyor. Üstelik bu zorluklar, uygulama satışında da devam ediyor.

Geliştiricilerin hedefindeki isim olan Apple’ın bir süredir geliştiricilerle arasının açık olduğunu söyleyebiliriz. Bunun ana nedeni ise App Store tarafından alınan yüksek komisyonlar gösteriliyor.

Google, Apple ve Epic Games arasında yaşanan gerginlik, uygulama geliştiricileri tarafına da sıçradı. Wall Street Journal’dan New York Times’a kadar birçok dev yayıncı da bu tartışmalara dahil oldu. Apple’ın tüm geliştiricilerden aldığı komisyon yüzdesinin aynı olması, bu eleştirilerin ana odak noktası haline gelmiş durumda. 2 TL’lik alışverişte de 300 TL’lik alışverişte de geliştiricilerden yüzde 30 tutarında komisyon alınıyor. Alınan bu komisyon uygulama geliştiricileri bir hayli zor durumda bırakıyor.

Yaptığı kurumsal bir anlaşmayla ise Apple, Amazon’a bir hayli yardımcı olmuştu. Prime Video abonelikleri için alınan komisyonu yüzde 30’dan yüzde 15’e indirmişti.

Digital Content Next CEO’su Jason Kint, Tim Cook’a gönderdiği bir mektupta, teknoloji şirketlerinin sergilediği tekelci tutumun birçok endüstriyi kötü bir şekilde etkilediğini söyledi. Ancak Apple’ın aldığı bu komisyonda düşüş yapıp yapmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>