Apple 40 yılını böyle özetledi [Video]

1

Apple bugün 40 yaşına girdi. Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 1 Nisan 1976’da kurulan şirket, teknoloji dünyasının son kırk yılına büyük katkı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda ilk fare, kullanıcı dostu bir bilgisayar arayüzü (Mac OS) ve elbette bugün içinde bulunduğumuz dokunmatik ekranlı akıllı telefon çağının başlamasını sağlayan iPhone ile sektöre yön verdi.

Steve Jobs’ın bilgisayar kavramını basitleştirmeye çalışması ve sadelik ve kolay kullanıma neredeyse takıntı derecesinde odaklanması, zamanla bir şirket politikası haline geldi ve Kaliforniya merkezli kurumun dünyanın dört bir yanına yayılarak, 40 yıl içinde en değerli şirket olmasını sağladı.

Apple yokken her şey bej renkteydi

Apple’ın tüm ürün geliştirme sürecinde en büyük önceliği tasarıma verdiğini belirten Amerika Endüstriyel Tasarım Topluluğu Yöneticisi Daniel Martinage, “Basit ve insan odaklı bir tasarım konseptleri var: Şık olsun, hafif olsun, güzel olsun ve aynı şeyi tekrar ederek karmaşık hale gelmesin.”

iPhone, iPad, Macbook, Watch ve diğer ürünlerle dün olduğu gibi bugün de teknoloji kullanıcılarının “ne istediğine karar veren” Apple, yayınladığı 40. yıl videosunda da alışık olduğumuz beyaz arka plan ve sunumlardan tanıdığımız AppleMyriad fontu ile sadelik ön planda.

Apple yine basit ama dikkat çekici bir videoyla, sadece kelimeleri kullanarak şirketin 40 yılda geçirdiği evrimi gayet iyi anlatıyor. Teknoloji devinin yakın dönem planları arasında 4 inçlik iPhone SE modelini ve yeni iPad Pro’yu pazara sürmek var. Sonrası için ise sürücüsüz bir otomobil ve akıllı ev teknolojileri konuşuluyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>