Techinside Google News
Techinside Google News

Apple 6G çalışmalarını sürdürüyor

Apple 6G çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Apple’ın elde ettiği ilk sonuçlarda büyük bir başarı elde edildi.

MacRumors’a göre Bloomberg’den Ark Gurman, Apple’ın cihazlarında altıncı nesil (6G) hücresel teknolojiyi uygulamaya yönelik çalışmalarını aktif olarak ilerlettiğini belirtiyor. Power On haber bülteninin son sayısında Mark Gurman, Apple’ın kendi 5G modemini geliştirmenin bilinen zorluklarına rağmen giderek 6G teknolojisine odaklandığını açıkladı.

Apple 6G yolculuğuna devam ediyor

2021 yılında 6G ile ilgili ilk resmi iş ilanları Apple’da ortaya çıktı. Şimdi, 6G referans mimarisinin geliştirilmesini ve modellenmesini koordine etmekten sorumlu Modem Sistemleri Yazılım Mimarı için yeni bir iş ilanı şirketin resmi web sitesinde yayınlandı. Gurman, bu duyurunun Apple’ın 6G hücresel teknolojisi üzerinde çalışacak mühendisleri işe alma yönündeki genel eğiliminin bir parçası olduğunu belirtiyor.

- Advertisement -

Telekomünikasyon operatörlerinin yeni nesil ağlar oluşturmak için aktif olarak çalıştıklarını da belirtmekte fayda var. Apple, 2020’nin sonlarında Telekomünikasyon Endüstrisi Çözümleri Birliği’ndeki (ATIS) zorluklara çözüm bulmayı amaçlayan bir sektör grubu olan Next G Alliance’a katıldı. Bazı analistlere göre 6G teknolojisi, 5G’den 100 kat daha hızlı hızlar sağlayabilir. Ancak bu teknolojinin gerçek dünya koşullarındaki verimliliğinin hala belirlenmesi gerekiyor. 6G’nin 2030’dan önce tüketici cihazlarında görünmeyeceği bekleniyor.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) geleceğin kablosuz ağlarına yönelik standart geliştirme çerçevesini yayınlarken, Apple ve 3GPP gibi sektör liderleri şimdiden gözlerini 6G teknolojisine dikmiş durumda. 5G’nin ortaya çıkışıyla birlikte, yeni nesil mobil ağları tanımlama ve geliştirme yarışı çoktan başladı. Orijinal makalede ARIB, ATIS, CCSA, ETSI, TSDSI, TTA ve TTC gibi çeşitli kuruluşların standart geliştirme sürecine dahil olduğu vurgulanırken, Apple ve 3GPP’nin 6G teknolojisinin geleceğini şekillendirmede oynayacağı önemli role de değiniliyor. Gelecekteki kablosuz ağların tanımlanmasında yer alan kuruluşlar için bir rehber görevi gören ITU’nun standart geliştirme çerçevesinin yayınlanmasıyla birlikte, Apple ve 3GPP, 6G teknolojisi için üzerine inşa edilebilecek sağlam bir temele sahip olacak. Bu çerçeve, farklı sistemler ve cihazlar arasında birlikte çalışabilirliğin ve uyumluluğun sağlanmasına yardımcı olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir