Apple ABD’de 5 milyar dolarlık yatırım yapacak

0

ABD dışındaki vergi cennetlerinde sakladığı 250 milyar dolarını ülkeye sokmaya karar veren Apple’dan sürpriz bir karar daha geldi.

Trump fabrikaları ABD’ye çağırdı

Tüm üretimini uzak doğuda yaptıran Apple, Başkan Trump’ın üretimi ABD içine çekme baskısına daha fazla dayanamamış görünüyor. Şirket, ABD içinde üretim yapacak tesisler kurmak için önümüzdeki 5 yıl içinde 5 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Bu yatırımlar sayesinde ülkede 20 bin kişiye iş yaratacağını da vurgulayan Apple’ın hangi cihazlarını ABD’de üreteceğine dair bir bilgi ise henüz yok.

Advanced Manufacturing Fund ismini alacak 5 milyar dolarlık fonun, ABD’de fabrika kurmak için kolları sıvayan Çinli Foxconn’un fabrikasında kullanılması bekleniyor. Böylece Çin’de iPhone’ları üreten Foxcon’un ABD’de de iPhone üreticisi olacağı anlaşılıyor.

Öte yandan Trump’ın başkanlığında ilk sene doldu ve geriye 3 sene kaldı. Trump’ın yeniden seçilme şansı ise çok küçük görünüyor ve dev Amerikan şirketlerinin “önümüzdeki 5 yıl için” açıkladıkları planları, Trump’ı oyalamak ve başkanlıktan gidişini beklemek için kullandıkları şüphesi de dile getiriliyor. Bakalım, bu şirketler gerçekten de Trump başkanlıktan ayrılmadan önce ABD’de fabrikalar açabilecekler mi?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>