Apple Amazon Echo ile rekabete hazırlanıyor

0

Amazon’un yapay zekalı ev asistanı Echo, son yılların en önemli ürünü olarak karşımıza çıktı. Jeff Bezos’un dünyanın en zengin ikinci adamı olmasına büyük katkıda bulunan Echo, Amazon’un yapay zeka servisi Alexa’yı kullanarak ev sahiplerinin sesli komutlarla internette arama yapmasını, evdeki akıllı cihazları kontrol etmesini ve hatta Amazon’la anlaşmalı mağazalardan sipariş vermesini sağlıyor. Elbette arkasındaki yapay zeka servisi sayesinde otomobillerden buzdolaplarına kadar pek çok nesnenin de yapay zeka sahibi olması ayrı bir detay.

Amazon tüm dünyayı yapay zeka servisi ile donatırken Apple’ın da buna seyirci kalması beklenemezdi. KGI Securities firmasından bir analistin, önemli bir panel sırasında, Apple’ın Amazon Echo’ya rakip olacak bir yapay zeka servisi üzerinde çalıştığını ve bu ürünün çok büyük bir lansman kampanyasıyla, çok yüksek ücretle piyasaya sürüleceğini açıklaması, gözleri Apple’a çevirdi.

Bu tespiti yapan KGI Securities’in analisti Ming-Chi Kuo  herhangi biri değil. Apple’ın faliyetleri ve Asya’daki üretim bağlantıları konusunda çok detaylı bilgi ve bağlantı sahibi olan Ming-Chi Kuo’nın hazırladığı isabetli raporlar yıllardır büyük dikkat çekiyor. 

179 dolardan yüksek fiyata satılacak

Kuo’nun tespitlerine göre bu yeni ürün, Echo gibi bir hoparlörden oluşacak. Kullanıcılar Siri ile konuşarak cihaza emir verebilecek. iPhone 6S’de kullanılan işlemcinin aynısına sahip olacak cihaz bu sayede tek başına önemli bir işlemci gücüne sahip olacak. Öte yandan cihazın satış fiyatı, Amazon Echo’nun 179 dolarlık fiyatından çok daha yukarıda olacak.

Yine Kuo’nun tespitlerine göre, Apple’ın yapay zekalı Siri hoparlörünü hayat geçirecek olan taşeron üretici ise AirPods’ları da üreten Inventec olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>