Apple, Amazon ve Google, Toshiba’nın peşine düştü

0

Japon elektronik devi Toshiba, içine düştüğü mali krizden çıkmak için şirketin NAND flash memory birimini satmaya karar verdi. Japon devi, 2016 yılında nükleer enerji sektöründe yaşadığı 9 milyar dolarlık zarar nedeniyle zor duruma düşmüştü.

18 milyar dolar değer biçilen hafıza çipi bölümü için asıl sürpriz ise, Apple, Amazon ve Google’dan geldi. Açık arttırmaya ayrı ayrı girerek birbirlerine rakip olup fiyatı arttırmak yerine ortak olmaya karar veren üç dev, Toshiba’ya konsorsiyum şeklinde ortak teklif verecek.

ABD’li çip üreticisi Broadcom, Toshiba’ya şimdiden 18 milyar dolar teklif etmiş durumda. Ancak fiyatın burada durmayacağı anlaşılıyor zira Toshiba hafıza bölümü için teklif vermek için toplam 10 aday hazırlık yapıyor. 

Öte yandan bu kadar çok adayın Toshiba hafıza bölümünün peşinde olması, satış rakamının katlanarak büyüyebileceği beklentisi oluşturuyor. Durum bu şekilde gerçekleşirse Toshiba satın alması 2017’nin ilk büyük alışverişleri arasına ismini yazdıracak gibi görünüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>