Apple da Amazon Echo’nun karşısına çıkıyor

0

Google’ın, geçtiğimiz hafta I/O konferansı sırasında duyurduğu kendi akıllı ev asistanından sonra şimdi de Apple, Amazon Echo’nun karşısına rakip ürün çıkarmak üzere kolları sıvadı.

Apple’dan sızan bilgilere göre firma kendi dijital asistanı Siri’yi temel alan bir sesli komutla aktive olan dijital asistan hazırlıyor. Böylece iPhone kullanıcıları, alışkın oldukları Siri ile evdeki uygulamalarını çalıştırabilecekler ve sesli komut vererek ışıkları açıp kapamak, istedikleri şarkıyı çaldırmak, akıllı ev uygulamalarına müdahale etmek gibi seçeneklere sahip olacaklar.

Öte yandan iPhone üreticisi dev firma, Siri’nin etkisini arttırmak için uygulama geliştiricilere Siri üzerinden servis verebilme imkanı tanıyacak. Böylece bir kullanıcı konaklayacağı otelleri Siri’ye sorduğunda Siri’nin bulduğu otele Booking üzerinden rezervasyon yapmasını da isteyebilecek ve tüm işlemlerini sesli komutlarla Siri üzerinden tamamlayabilecek.

Bu yeni özellikler, Siri’nin yaratıcılarının Apple’dan ayrılarak kurdukları yeni dijital asistan Viv’in yeteneklerini anımsatıyor. Viv de kısa süre önce duyurulmuş ve Hotels.com veya Uber gibi servislerle entegrasyonu dikkat çekmişti. Viv kullanıcıları sesli komutlarla Hotels.com üzerinden otel aratıp rezervasyon yaptırabiliyor veya Uber’den taksi çağırabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>