Apple ve Amazon Toshiba işlemcileri için birleşiyor

1

Toshiba’nın işlemci bölümünü satın almak için teklif verecek olan Foxconn, Apple ve Amazon’un da ona katılarak konsorsiyum oluşturduklarını bildirdi. Japonya borsası Nikkei’ye açıklama yapan Foxconn, Apple ve Amazon’un Toshiba’nın işlemci bölümü konusundak planları hakkında bilgi vermedi. Dolayısıyla iki teknoloji devinin Toshiba’yı kendi işlemcilerini geliştirmek için mi kullanacakları yoksa sadece Foxconn’un işlemci faliyetlerine finansal olarak ortak mı olacakları bilinmiyor.

Ancak, Tayvanlı Foxconn, iPhone’lar da dahil olmak üzere, çok sayıda markanın telefon ve tabletlerini taşeron olarak üretmesiyle tanınıyor. Bir işlemci fabrikasına sahip olarak büyük avantaj elde edecek olan Foxconn ayrıca son dönemlerde öne çıkardığı kendi markası ile üretilecek telefonlarda da Toshiba’nın fabrikasında üretilen işlemcileri kullanabilecek.

Güneş enerjisi geldi, nükleer santraller iflas etti

Toshiba şu anda dünyanın ikinci büyük NAND işlemcisi üreticisi konumunda. Milyarlarca dolarlık hacme sahip bu iş kolunu satma nedeni ise ABD’de Westinghouse markası ile yürüttüğü nükleer santral işletmelerinin milyalarlarca dolara ulaşan zararla iflas etmesi.

Öte yandan Toshiba’nın 18 milyar dolar değer biçilen işlemci ünitesinin Foxconn’a satılıp satılmayacağı garanti değil. Japon hükumeti, açık artırmanın sonucuna göre satışı iptal edebileceklerini açıkça beyan etmiş durumda. Japonya’nın Toshiba’ya ait olan işlemci teknolojilerinin Çin’in eline geçmesini istemediği biliniyor. Dolayısıyla Çin ile çok yakın bağları olan Foxconn’un işi çok zor. Arkasına Apple ve Amazon’u alması da sonucu değiştirmeyebilir.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>