Apple ateşle oynuyor

0

iPhone ilk çıktığında “radyosu bile yok” gibi pek çok eleştiriyle karşılanan, başarısı tartışılır bir cihazdı. Apple asıl devrimi mobil uygulama mağazası App Store ile yaptı. Bu platform sadece bağımsız mobil geliştiricilere gelir elde etme olanağı sunarak yepyeni bir pazarın doğmasını sağlamakla kalmadı, aynı zamanda o dönem sıkça kullanılan “Onun için bir uygulama var” sloganının hakkını vererek iPhone kullanıcılarına ihtiyaç duydukları her alanda en iyi uygulamaları sunmayı başardı.

Apple bugüne kadar App Store üzerinde her türlü reklamdan uzak durmaya çalıştı. Google AdWords benzeri bir sistemi kullanmaya yanaşmaması, yapılan uygulama aramalarında tamamen organik sonuçlar görüntülemesi, milyonlarda iPhone kullanıcısının ihtiyaç duyduğu uygulamayı kolayca bulmasını sağladı. Bu sayede mobil uygulama geliştiricileri ekosistemi de hızla büyüdü. App Store reklam ile aynı cümlede bile geçmedi.

App Store reklam kuşağına geçiyor

Ne var ki Bloomberg kaynaklarına göre Apple, App Store üzerinde ücretli gösterim de dahil olacak şekilde bir dizi yenilik için çalışmalar yapıyor. Şirket bunun için, başında eski iAd yöneticisi Todd Teresi’nin yer aldığı 100 kişiye yakın personeli seferber etmiş durumda. Yine aynı habere göre bu reklamlar sadece Arama bölümünde gösterilen sonuçlarda görüntülenecek.

Örneğin “harita” gibi bir arama yaptığınızda, ücretli reklam veren herhangi bir uygulama, Yandex.Maps ya da Google Haritalar’ın üstünde görüntülenecek. Tabii Yandex ve Google gibi büyük isimlerin yanı sıra işin bir de bağımsız geliştiricileri ve küçük stüdyoları etkileyen boyutu var.

Düşük bütçelerle çalışan ve App Store arama sonuçları sayesinde evine ekmek götüren uygulama geliştiriciler, bahsi geçen güncelleme yapılırsa dev şirketlerin reklam bütçeleri karşısında ezilecekler. Yaklaşan WWDC etkinliğinde Apple böyle bir duyuru yaparsa, o sırada salonu dolduran geliştiricilerden gayet ‘organik’ tepkiler alabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>