Apple arama motoru satın alacak mı?

0

Apple arama motoru

Apple arama motoru alma konusunda yeni bir girişimde bulunacak gibi görünüyor. Toni Sacconaghi, Apple’ın arama motoru alabileceğini iddia etti.

Apple arama motoru satın alabilir

Teknoloji devi şirketler, faaliyet gösterdikleri alanların dışında da satın almalar yaparak hizmet ve ürün alanlarını genişletiyor. Bunu son yıllarda çok iyi bir şekilde başaran şirketlerden biri de Apple.

Analist Toni Sacconaghi tarafından ortaya çıkan yeni iddialara göre Apple, arama motoru satın alabilir. Toni Sacconaghi’nin iddialarına göre gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo Apple tarafından satın alınabilir.

Arama motorları arasında varsayılan olarak Google’ı kullanan Apple, bundan yaklaşık 7-8 milyar dolar civarında bir gelir elde ediyor. Anlaşma gizliliği kapsamında bu miktarlar net olarak bilinmese de Google’ın da iOS kullanıcıları sayesinde yılda 25 milyar dolar gelir elde ettiği belirtiliyor.

İki taraf için de nispeten karlı olarak nitelendirebileceğimiz bu anlaşmada, Apple farklı bir strateji izleyebilir. Analist Sacconaghi tarafından ortaya atılan iddialara göre Apple bu durumu daha karlı hale getirmek için arama motoru satın alabilir. Gizlilik odaklı izlediği stratejiyle bilinen Apple’ın, bunun için DuckDuckGo’yu satın alabileceği belirtiliyor. Şirketin bu satın almayı ise 1 milyar dolarlık ödemeyle yapabileceği konuşuluyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>