Apple artık en değerli şirket değil

0

Apple’ın satışlarının düştüğünü gösteren raporlar ortaya çıktıkça, şirketin hisse değerleri de hızla değer kaybediyor.

Geçtiğimiz yıl ilk defa iPhone satışlarının azaldığının ortaya çıkmasının ardından şimdi de şirketin önümüzdeki dönemde satacağı cihazların sayısının beklentilerin altında olduğu ortaya çıktı. Şirketin işlemcilerine dair raporda, beklenenden daha az sayıda işlemcinin üretildiğinin ortaya çıkması, Apple’ın yakın gelecekte fazla telefon, tablet ve bilgisayar satmayı beklemediğini ispatladı. Bu rapor sonrasında Perşembe günü Apple hisseleri hızla düşerek, Haziran 2014’teki seviyesi olan 90 dolara geriledi.

Apple’ın şu andaki piyasa değer 493 milyar dolara gerilemiş durumda. Bu da, rakibi Google’ın ana şirketi Alphabet’in toplam değeri olan 498 milyar dolardan daha düşük bir rakam. Yani artık dünyanın en büyük şirketi Google ya da diğer bir deyişle, Alphabet.

iPhone üreticisi firmanın bu yıl piyasaya süreceği iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’un şirketin satışlarını arttırarak hisse değerlerini yeniden yükseltmesi bekleniyor. Ancak öte yandan rakibi Alphabet sadece telefon/tablet alanında değil, IoT, bulut servisleri, sürücüsüz otomobil teknolojileri, internet servis sağlayıcılığı gibi farklı alanlarda önemli hizmet veriyor ve bu sektörler teknoloji dünyasında giderek büyük önem kazanmaya başlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>